Impacts of ISO 17679 standards on customer satisfaction and behavioral intentions in wellness SPAs of 5-star thermal hotels
5 yıldızlı termal otellerdeki wellness SPA'larda ISO17679 standartlarını uygulama düzeyi ve müşterimemnuniyeti ile davranışsal niyet üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 817616
  2. Yazar: IYAD A.A. ABUSAHLOUB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GUNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez, 5 yıldızlı termal otellerde bulunan sağlık merkezlerinde ISO 17679'a göre hizmet gerekliliklerinin uygulanma derecesini ve bunun müşteri memnuniyeti ve davranışsal niyet üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Kapsamlı bir kuramsal ve deneysel model geliştirilmiş ve test edilmiştir. Bu model, hizmet gerekliliklerinin müşteri memnuniyeti üzerindeki doğrudan ve aracılı (hizmet ortamı ve hizmet kalitesi) etkisini aracılığıyla araştırmaktadır. Araştırma, Muscat'ta bulunan termal otellerde sağlık merkezlerinde hizmetlerinden yararlanmış olan 397 müşteriyi kapsayan kolay örnekleme tekniğini kullanmıştır. Bu örneklemden elde edilen veriler Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, Muscat'taki termal otellerde ISO 17679'un yüksek bir düzeyde uygulandığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, hizmet gerekliliklerini karşılamanın müşteri memnuniyetini artırmak ve davranışsal niyetleri etkilemek açısından önemini vurgulamaktadır. Sonuçlar ayrıca hizmet ortamı ve hizmet kalitesinin, hizmet gereklilikleri ile müşteri memnuniyeti arasındaki ilişkide kısmi aracılar olarak rol oynadığını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aimed to examine the extent of service requirements implementation according to ISO 17679 within wellness SPAs located in 5-star thermal hotels, and its effect on customer satisfaction and behavioral intentions. A comprehensive theoretical and empirical model was developed and tested, investigating the direct and indirect impact of service requirements on customer satisfaction through the mediating roles of servicescape and service quality. The study adopted the convenience sampling technique, involving 397 customers who had experienced wellness SPA services in thermal hotels situated in Muscat. The data collected from this sample were subjected to analysis employing Structural Equation Modeling (SEM). The findings of the study reveal a high level of ISO 17679 implementation within thermal hotels in Muscat. Additionally, they underscore the significance of meeting service requirements as a means of augmenting customer satisfaction and influencing behavioral intentions. Furthermore, the results emphasize the role of servicescape and service quality as partial mediators in the relationship between Service requirements and customer satisfaction.