Nevşehir ili doğal soğuk hava depolarının ülke ekonomisine katkısı ve depolarda çalışma koşulları
Contribution of natural cold stores in Nevsehir province to the country economy and working conditions in stores
  1. Tez No: 529919
  2. Yazar: ELİFE POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİYE SİBEL GÜLSE BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Nevşehir ili doğal soğuk hava depoları dünyada pek örneği olmayan ve doğal bir şekilde birçok ürünün muhafazasına olanak sağlayan özel yapılardır. Depolar birçok ürünün depolanmasına uygun olmakla birlikte,yoğun olarak patates ve limon depolanmaktadır. Depoların kullanımı sırasında gerek yöre halkından gerekse diğer bölgelerden özellikle Mersin'den gelen işçiler mevsimlik olarak çalışmaktadır.Bu durum bu işçileri ve ailelerini kabul eden Nevşehir İli ve yöre halkı için önemli bir sosyo-ekonomik hareketlilik yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu çalışma doğal soğuk hava depolarında önemli bir potansiyele sahip olan Nevşehir il merkezi ve ilçelerinde yürütülmüştür. Yapılan araştırmada depolarda çalışan geçici işçilerin toplumsal ve ekonomik profilleri, kırsal kentsel kökenleri, bu işteki deneyimleri ve bu işe devamla ilgili istek durumları, işteki konumları, çalışma koşulları, yaşam koşulları, iş ve sağlık güvenceleri, şartların özellikle kadınlar ve çocuklar üzerindeki etkisi, eğitim ve bilinç düzeyleri incelenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, bu depolar depolanan ürünler için özellikle önemli iken, mevsimlik tarım işçilerinin çalıştıkları ortam ve yaşam koşulları yetersizdir. Ulaşım, barınma, sağlık, ücretlendirme ve sosyal güvenlik konularında işçiler, tarım aracıları ve işveren karşısında zayıftır. Bu konu ülkenin birçok yerinde olduğu gibi Nevşehir'de de genel ve yerel yönetimlerin ilgi ve desteğine muhtaç görünümdedir.
Özet (Çeviri)
Natural cold storages in Nevşehir are special and unique examples in the world, where one can naturally store many products. Even though such storages are suitable for many products, they are mainly used for storing potato and lemon. In those storages, both locals and people of different regions, especially from Mersin, work as seasonal workers. This situation also causes significant socio-economic changes and mobilization for locals and settlers of Nevşehir who welcome these seasonal workers and their families. This study is conducted in the city of Nevşehir and its counties due to its significant potential for its natural cold storages. Numerous topics have been examined in this study, including the social and economic profiles of seasonal workers, their rural/urban origins, their experience and willingness to keep working, their position, their working and living conditions, their work and health insurances, the impact of those conditions on their families, and the level of education and awareness of them. According to the results, even though such storages are important for the products that are stored, the environment and living conditions for seasonal agricultural workers are not enough. In terms of transportation, shelter, health, wages, and many other social security issues, workers are weak against intermediaries and employers. Such problems require close attention, support,and enforcement by local authorities as many similar problems in different parts of the country.