Meaning in contemporary architecture: A study upon 2000-2016 Pritzker prize winners
Çağdaş mimarlıkta anlam: Pritzker ödüllü (2000-2016) mimarlar üzerine bir çalışma
- Tez No: 529921
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR DİNÇ KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Çalışma, mimaride anlamın anlamının sorgusu üzerinedir, 21. yy mimarlığında anlam çerçevesinin nasıl işlediğine odaklanır. 20. yy mimarisinin kısa özetini, anlam araştırmaları yürüten kuramcılar olan Christian Norberg-Schulz, Charles Jenks, Juhani Pallasmaa ve Paul Goldberger tarafından önerilen“mimaride anlam”çerçevesi sunan literatür takip etmiştir. Çalışmanın önerdiği model, anlamı üç başlık altında ele alır: 1. Gerçeklik ifadesi; bir kapasite olarak biçim ve bir taşıyıcı/iletken olarak yapı, 2. Yapının amacı;yaratma, yerin duyumu, zenginleştirilmiş deneyim ve değerler atama, 3. Diğer nesnelerle bağlantı kurabilme, onları aktif hale getirme; fikirlerin görsel ifadesi olarak mimari. Önerilen model, 2000-2016 arası 21. yy Pritzker mimarlık ödülü kazananlarıyla örneklenmiştir. Çalışma, anlam çerçevesinin çoğulcu bir kavrama dönüştüğünü, mimarinin sınırlarının salt estetik biçimler, iyi işleyen ve ekonomik olan binalar yaratmanın ötesine geçtiğini göstermiştir. 21. yy'ın yapısal talepleri mimari kavramların tekrar ele alınmasını gerekli kılmıştır, ödüllü mimarlar çağdaş gerçekliği yeni mekansal kavramlarla gözler önüne sermiştir: ödül alan mimarlar tarafından, sembolizm neredeyse kullanılmazken, açıklık, esneklik, ilişkilendirme kavramları gündeme gelmiştir. Ödüllendirilen mimarların yapıları, hoş bir çevre yaratarak, mekanı interaktif bir araç olarak önermekte ve kullanıcıların mimariye değer atamasına izin vererek psikolojik faktörleri de göz önünde bulundurmakta, bu yolla kullanıcıların deneyimlerini artırmaktadır. İstikrarlı ve gelişmiş ülkelerin ödüllü mimarları, çağdaş demokrasi ruhunun, özgürlüğün ve gelişimin ruhunu somutlaştırmaya çalışmışlardır. Doğal afetler yaşayan ülkelerin mimarları ise, eski mimari prototiplerden uzaklaşan kentsel çözümler sunmuşlardır. Bu nedenle, 2012 yılından sonraki Pritzker ödüllerinin yaşanılan toplumda meydana gelen sorunlara odaklanan mimarlara verilmeye başlandığı iddia edilebilir. Sonuç olarak, yeni mimari üretimlerde daha prestijli, yüksek maliyetli binalara mı yoksa kentsel sorunlara mı öncelik verilmesi gerektiği sorusu cevap bekleyen açık uçlu bir soru olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study is an inquiry into the meaning of meaning in architecture and how the meaning frame is working in the 21st century. An exploration for the 20th century's architecture followed by literature provided by the theorists; Christian Norberg-Schulz, Charles Jenks, Juhani Pallasmaa and Paul Goldberger, whose investigations of meaning, has been interpreted to propose a model for the meaning frame in architecture. The proposed model takes its place under three meanings of meaning: 1. Manifesting reality;“form”as a capacity, building as a conveyor, 2. The purpose of the building; creating: a sense of place, enriched experience, and assigning values, 3. Enabling and connecting to other things; architecture as a visual expression of ideas. The proposed model has been exemplified on the 21st century's winners of the architectural Pritzker prize, who constitute the prized range from the year 2000 to the year 2016. The study has proven that the meaning frame is a plural notion and the borders of architecture exceeds creating merely aesthetical forms or well-functioned and economic buildings. The 21st century's realm demands reconsideration for the architectural conceptions. Regarding this, the awarded architects manifested the contemporary reality with the space conception that owns the notions of openness, flexibility and getting connected, while symbolism has been almost absent. The awarded architects have enriched the occupants' experience by creating pleasing environment, proposing spaces as an interactive instrument and considering the psychological factors of the occupants to let them assign values for the building. Whereas, the awarded architects whose architecture is directed toward stable and developed countries, they intent to concertize the soul of the contemporary age's democracy, freedom and advancement. While the ones who belong to countries that suffer from natural disasters, their attitude was devoted to proposing urban solutions away from previous architectural prototypes. Thus, after the year 2012 an awarding paradigm shift has been noticed, where the Pritzker prize is being awarded to architects who are more concerned about the issues their societies are suffering from. Consequently, a question is being asked; should the architectural direction go toward more prestigious high-cost buildings, or the urban issues should take the priority of considerations.