Repression, regime, mobilization, wealth and protest: A statistical cross-national study 1990-2004
Baskı, rejim, toplusam harekete geçiş, zenginlik ve protesto: Ülkeler arası istatistiksel bir araştırma 1990 - 2004
- Tez No: 529935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE KEMAHLIOĞLU BAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Protestoların gerçekleşmesindeki sebepler nelerdir ve hangi unsurlar ülkelerin tecrübe ettikleri toplam protesto sayısını arttırır (azaltır)? Önceki ampirik çalışmalar protestonun, devlet baskısı, rejim çeşidi, toplumsal harekete geçiş ve zenginlik ile olan ilişkisini incelemiştir. Ancak, bu çalışmalar çelişkili açıklamalar ve birbirine karşıt teoriler sağlamaktan öteye geçememiştir. Bu tez, rasyonel aktör ve değer-beklenti tasarımlarını uygulayarak, 1990 ve 2004 arasında ülkeler çapında protestoların sebeplerini çözümlemeyi amaçlamaktadır. Tez, (i) rejim çeşidi koşullandırıldığında, baskı ve protestonun dinamik bir ilişkiye sahip olduğu sonucuna varmıştır. Her iki bağımsız değişkenin çok değişkenli regresyon analizindeki etkileşimi, yüksek seviyede baskının toplam protesto sayısı üzerinde, eğer rejim otokrasi ise caydırıcı, demokrasi veya tam demokrasi ise arttıran bir etkiye sahip olduğunu açığa çıkarmıştır. Ayrıca, (ii) medya ve yurt içi hareket özgürlüklerinin kısıtlanması, karşıt görüşlü kişilerin toplumsal harekete geçişine zarar vermekte ve protesto etkinliklerinin daha az sayıda olmasına neden olmaktadır. (iii) Yoksunluk kuramı teorilerinin aksine, bu araştırma, kişi başına düşen zenginliğin arttıkça, ülkelerin protestoya daha çok yatkın olduğu çıkarımını yapmaktadır. En nihayetinde, (iv) sonuçlar, demokrasinin bileşenlerinin – baskının olmayışı, medya ve yurt içi hareket özgürlükleri – demokrasiler içindeki çeşitliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu da göstermektedir ki; rejim türlerinin bazı tanım ve ölçümleri kavramsal genişleme yaşamaktadır ve gözden geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
What are the motives behind protests and what factors increases (decreases) the total number of protests countries experience? Previous empirical studies have explored protest's relationship with state repression, regime type, mobilization and wealth. However, they have provided conflicting explanations and theories that are antithetical to one another. Within the rational actor and value-expectancy frameworks, this thesis aims to analyze causes of protests across countries from 1990 to 2004. It concludes that (i) repression and protest have a dynamic relationship when regime type is included as a conditioning factor. The interaction of both independent variables in a multivariate regression test evinces that high level of repression has a deterring effect on the total number of protests if the regime is autocracy and an increasing effect if the regime is a democracy or full democracy. Moreover, (ii) constraints on freedom of media and domestic movement damage mobilization of the dissident and conduce to fewer protest activities. (iii) Contrary to the theories of deprivation, this study infers that nations will be more inclined to protest as per capita wealth increases. Ultimately, (iv) results reveal that components of democracy – the absence of repression, media and domestic movement freedoms – vary within democracies, indicating that some of our definition and measurements of regime types suffer from conceptual stretching and should be revised.