Protest by the people for the government: Pro-government mobilization in AKP's Turkey, 2013-2016
Hükümet için halkın protestosu: AKP'nin Türkiye'sinde hükümet yanlısı mobilizasyon, 2013-2016
  1. Tez No: 764845
  2. Yazar: ŞEREF ANIL KAHVECİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER AYTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu tez, Türkiye'deki otoriter Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümeti yönetimi altında, hükümet destekçilerinin protesto dinamiklerini araştırmaktadır. 1 Ocak 2013-31 Aralık 2016 tarihleri arasındaki sokak siyaseti dinamiklerini analiz eden bu araştırma, ampirik ve teorik olarak hükümet yanlısı mobilizasyon süreçlerini incelemektedir. Cumhuriyet ve Yeni Şafak gazetelerinden topladığım, protesto, bastırma ve hükümet yanlısı eylemlerden oluşan toplamda 9083 orijinal olay verisine dayanan bu çalışma, hükümet yanlısı grupların sokak eylemlerine odaklanmakta ve böyle bir sürecin Türkiye'de neden ve nasıl ortaya çıktığını açıklamayı amaçlamaktadır. Sistematik bir cevap sunabilmek için, hükümet yanlısı eylemlerin ortaya çıkmasına elverişli bir ortam sağlayan üç faktör öneriyorum: tehdit, otoriterlik ve çerçeveleme. Buna dayanarak, ilk aşamada, hükümetleri hükümet yanlısı eylemi kullanmaya teşvik eden temel unsur olarak“tehdit”kavramını öneriyorum. Analizime spesifik olarak ise, AKP'nin kendisini siyasi olarak tehdit altında hissettiği zaman hükümet yanlısı eylemi bir opsiyon olarak kullandığını iddia ediyorum. İkinci olarak, tehdidin mobilize etme gücünün ve hükümet yanlısı eyleme sebep olma kapasitesinin, rejim tipine bağlı olduğunu tartışıyorum. Bu nedenle, siyasi tehditlerin ancak AKP'nin giderek daha çok otoriterleştiği evrede hükümet yanlısı eyleme sebep olduğunu ve bu eylemlerin AKP'nin demokratik dönemlerinde olmadığını gösteriyorum. Son olarak, hükümet yanlısı eylemler için bir çerçeve oluşturanın hükümetler olduğu fikrini öneriyorum. AKP'nin, hükümet yanlısı grupların eylemleri için elverişli bir ortamın oluşması amacıyla çeşitli çerçeveleme araçlarını kullandığını ve bu çerçevelerin gruplar tarafından sokakta işlendiğini iddia ediyorum.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the protest dynamics of government supporters under the authoritarian Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) government in Turkey. Analyzing contentious dynamics from January 1, 2013 until December 31, 2016, this thesis examines pro-government mobilization theoretically and empirically. Based on original event data on protests, repression, and pro-government contentious events I collected from two newspapers, Cumhuriyet and Yeni Şafak, with 9083 episodes, this research dissects contentious actions of government supporters and aims to explain why and how such mobilization practice occurred in Turkey. To provide a systematic answer, I offer three elements that generate a conducive environment for pro-government contention: threat, authoritarianism, and framing. On this basis, first, I suggest threat as the main component that drives governments to adopt pro-government contention. In my case, I argue that the AKP appeals to pro-government contention when it feels politically threatened. Second, I show that the mobilizing power of the threat—and its capacity to generate pro-government contention—is dependent on the regime type. Therefore, I argue that political threats could generate pro-government contention as the AKP became gradually more authoritarian, and such contention was absent during its democratic phases. Finally, I suggest that governments build frames of pro-government contention, and not government supporters. I argue that the AKP utilizes various framing tools to create a conducive environment for mobilizing pro-government audiences and such frames are reflected in the street by government supporters.