The determinants of civic space crackdowns: Evidence from human right reports
Sivil alan baskılarının belirleyicileri: İnsan hakları raporlarından kanıtlar
  1. Tez No: 968371
  2. Yazar: AÇELYA ALTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH SERKANT ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez, Türkiye'de protesto ve baskı dinamiklerine odaklanarak, demokratik olmayan rejimlerde tehdit algısının protesto baskısını nasıl etkilediğini incelemektedir. Protesto baskısının ne zaman ve kime karşı daha ağır olduğunu sorgulayarak, toplumsal muhalefete karşı devlet tepkisinin belirleyicilerini anlamaya çalışmaktadır. Ancak, medyanın kontrol altına alındığı, sansürlendiği ve yoğun baskıya maruz kaldığı demokratik olmayan rejimlerde geleneksel medya kaynakları yetersiz kalmaktadır ve protesto baskısını analiz etmek, seçim yanlılığına yol açabilecek ek nedenleri de dikkate almayı gerektirir. Bu sorunu aşmak amacıyla, insan hakları raporlarına dayanan TRACE veri seti oluşturulmuş ve analizde kullanılmıştır. Bu veri projesi, 2013'ten itibaren Türkiye'deki protesto ve baskı olaylarını ayrıntılı olay sınıflandırması ve konu başlıklarıyla ölçmektedir. Diğer protesto veri setleriyle yapılan karşılaştırmalar, TRACE veri setinin Türkiye'deki farklı konulara yönelik protesto baskısını ölçmedeki gücünü ortaya koymaktadır. Farklı konu başlıklarına göre protesto baskı davranışlarında değişiklikleri inceleyebilmek adına çok kategorili lojistik regresyon modeli uygulanmaktadır. Sonuçlar algılanan tehditin güçlenmesi ile protesto baskısının arttığını doğrulamaktadır. Ek olarak, emek ve çevre konularında mobilizasyonun, rejim için daha büyük tehdit teşkil ettiği görülmektedir. Sonuç olarak, bu tez, demokratik olmayan rejimlerde hedefli protesto baskısı ve tehdit algılarına dair derinlemesine bir anlayış sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effect of threat perception on protest repression by focusing on protest and repression dynamics in Turkey during democratic backsliding. Questioning when and against whom protest repression is more intense, it seeks to understand the determinants of state response to dissent. However, traditional media sourcing and news outlets' coverage are insufficient in non-democratic settings where the media is co-opted, censored, and heavily repressed, which requires addressing additional causes of selection bias. To address this problem, I construct and leverage a unique dataset based on human rights reports. The TRACE dataset measures protest and repression events in Turkey since 2013 with fine-grained event categorization and issue type identification. The comparison with other protest event datasets illustrates TRACE's strength in measuring protest repression across different issues in Turkey. To analyze changes in protest repression behavior across various issue types, I employ multinomial logistic regression. Results show that the intensity of protest repression increases with the perceived threat. Further, mobilization becomes more threatening to the regime when it is challenged by labor and environmental issues. Ultimately, this thesis aims to provide more insight into targeted protest repression and threat perceptions in non-democratic regimes.