Münşeât mecmûası: Mekâtîb ve Tahrîrât numûneleri (İBB Atatürk Kitaplığı- t816 mün t816 mün 1) (İnceleme-metin-sözlük-tıpkıbasım)
  1. Tez No: 529949
  2. Yazar: NAZLI CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATABEY KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Türk edebiyatı kendi içinde dönemlere ayrılmıştır. Her bir devir kendi içerisinde ayrı bir zenginliğe sahiptir. Bir alt dalı olan Eski Türk Edebiyatı alanında verilen eserler bile kendi içerisinde çeşitlilik arz etmektedir. Yirmi birinci yüzyıla gelindiğinde hâlâ bu alanın derinliğine inilememiş ve bazı alanları ilim âlemine kazandırılamamıştır. Kütüphanelerin raflarında gün yüzüne çıkmayı bekleyen nice eserler mevcuttur. Bu eserler içerisinde mecmûalar, Eski Türk Edebiyatı'nın arka planda kalan en önemli sahalarındandır. Mecmûa türlerinden olan münşeât mecmûaları da araştırılmayı bekleyen türler arasındadır. Hem Osmanlı tarihini hem de edebiyat tarihini daha iyi kavramada münşeât mecmûaları çok önemli bir görev üstlenmektedir. Bu çalışma; ilaç târifleri, Arapça duâlar, âyetler, manzumeler, hikâye, fetvâ metni ve özellikle de eserin çoğunluğunu oluşturan özel ve resmî mektupları ihtivâ etmektedir. Çalışmamız inceleme, metin, sözlük ve tıpkıbasımdan oluşmaktadır. İnceleme kısmında mecmûa, münşeât ve mektupla ilgili bilgiler verildikten sonra neşri yapılan eser, dil ve üslûp, muhtevâ ve şekil bakımından ele alınmıştır. Neşredilen metin ve bu metnin muhtevâsına göre oluşturulan sözlük ve en son olarak eserin tıpkıbasımıyla çalışma nihâyete erdirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Mecmûa, Münşeât, Münşeât Mecmûası, Mektup, Özel ve Resmî Mektuplar
Özet (Çeviri)
Turkish literature has parts inside itself. Every period has variety separately. Even in the 21 st century people couldn't study detaily and some branches couldn't be introduced to science area. There are a lot of work in the library to be known. Some of them are mecmua; it is one of the important arras of ancient Turkish literature staying behind. Also a kind of the mecmua“münseat mecmua”which still waiting to be research. Both for understanding Ottoman history and literature history münseat mecmua have important missions. This study has; drug recipes, Arabic prayers, verses of Koran, poems, studies, juridical decision texts and formal letters take majority parts. This study consists of research text, dictionary and fascimile. İn the researching section, work is examined about its language, wording, content and form after giving information about mecmua, münseat and letter. Study is finished with diffusing text, dictionary which forming according to consist of this text and finaly with fascimile of work. Keys Words: Mecmua, Münseat, Mecmua of Münseat, Letter, Private and Official Letters