Atatürk Döneminde Türkiye-Romanya ilişkilerinde dış politika analizi (1923-1938)
Turkish-Romanian relations during Atatürk´s time a foreign policy analysis (1923-1938)
  1. Tez No: 529955
  2. Yazar: DRAGOŞ DIAC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
İş bu tezim, Osmanlı'dan, Türkiye Cumhuriyeti'ne geçiş dönemini yansıtıcı ortak siyasi bağlantılarını incelemesini, Romen ve Türk ilişkilerini ve iki Savaş arası dönemi, Lozan Antlaşması, Balkan Antlaşması ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi başlıklı önemli diplomatik etkinliklerdeki işbirliğinin bir incelemesini çözümlemek önermektedir. Yirminci yüzyılın uluslararası ilişkiler yöntemleri incelendiğinde, üçüncü ve dördüncü on yıllık dönemlerde Türkiye ve Romanya'nın Balkanlar'daki ilişkileri ve işbirliği her iki ülke tarihini tamamlama niteliğindedir. İki Savaş arası Romen diplomasisi, Mustafa Kemal Atatürk'ün demokratik, egemen ve modern Cumhuriyeti oluşturmak için yaptıkları faaliyetleri takdirle izledi. Bu açıdan önemli bir nokta yeni cumhuriyetin kurucularının milli kimliği nasıl empoze etmeye çalıştığıdır. 1923 – 1938 dönemi önemli siyasi ve diplomatik olaylar meydana gelmiştir: Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuşu, dünyadaki bütün ülkelerle ilişkilerinin kurulması, Lozan Konferansı, Türk – Sovyet ilişkilerinin gelişmesi, revizyonist bir politika desteklemeyen ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesi ve bu nedenle savunma amacı ile, Güney – Doğu Avrupa'da olası bir savaşı önlemek için çaba gösteren Yunanistan, Yugoslavya, Romanya ve Türkiye'nin üye olduğu Balkan Antlaşması, Lozan Antlaşması'nın ilkelerini gözden geçirme niyetiyle yapılmış olan Montrö Konferansı gibi bölgesel ittifakların geliştirilmesi gibi çabalar gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The paper's main goal is to analyse the dipomatic relations of Turkey, as Ottoman Empire and later as a modern Republic, and Romania, and their collaboration through diplomatic and foreign policy major events: the Lausanne Treaty, the Balkan Pact and the Montreux Convention of Straits. Romania's relations with Turkey during the 3rd and 4th decade of the XXth century, as well as their role in the Balkans, made their history more detailed and clear. The inter-war Romanian diplomacy showed great respect and support towards Mustafa Kemal Ataturk's efforts to create a new and modern, independent, democratic state. A key aspect of this period is the new identity that the creators of the new Turkish state managed to impose. Between 1923-1940 we are witnesses of constant attempts to etablish peace and good international relations: the birth of the Turkish Republic, the establishment of new relations with other countries, the Lausanne Conference, establishing good relations with non-aggresive states, with USSR, the Balkan Agreement, and the Montreux Conference.