Mustafa Kemal Atatürk Döneminde Türkiye'yi ziyaret eden yabancı devlet başkanları ve Türk basınındaki akisleri
  1. Tez No: 117454
  2. Yazar: ÖMER ERDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Türk İnkılap Tarihi, Journalism, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
n ÖZET Balkan Savaşlarında, Birinci Dünya Savaşında ve Kurtuluş Savaşında savaşmış olan Türk halkı, yaklaşık on yıl süren bu uzun savaşlar boyunca büyük çileler çekmiştir. Yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucuları savaşın acılarım birebir yaşamış, bu nedenle ülke içerisinde huzuru sağlamaya, dış politikada ise, komşu ülkelerle ve diğer ülkelerle dostça ve barış içinde yaşamaya gayret etmişlerdir. Bu politika daha sonra Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk'ün“ Yurtta barış dünyada barış ”ilkesiyle ifade edilecektir. Türkiye Cumhuriyeti'nin bu politikası diğer ülkeler tarafından saygı ve memnuniyetle karşılanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk'ü ve yeni kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyetindeki gelişmeleri yakından görmek isteyen birçok lider Türkiye'yi ziyaret etmiştir. Bu ziyaretler Türk basını tarafından da yalandan takip edilmiştir. Doğu ülkelerinden Afganistan Kralı Amanullah Han'ın, Irak Kralı Faysal'ın, İran Şahı Rıza Pehlevi'nin ve Ürdün Emiri Abdullah'ın Türkiye'yi ziyaretleri, bu ülkelerle siyasi ve ticari ilişkilerin gelişmesinde ve Sadabad Paktı'nın imzalanmasında etkili olmuştur. Aynı şekilde batı ülkelerinden İngiltere Kralı Edward'ın Yugoslavya Kralı Alexandre'in ve Romanya Kralı Karol'un ziyaretleri Balkanlarda barışın korunmasında ve Balkan Antantı'nın imzalanmasında etkili olmuştur. Bu ziyaretler Türkiye'nin dış dünyadaki prestijini de arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The Turkish people who had fought in Balkan War, World War I and Turkish Liberation War, had suffered from the great troubles throughout these wars lasting nearly ten years The founders of new Turkish republic had experienced these troubles by themselves, so, they made efforts in order to provide the peace at home, and in foreign policy, they tried to live in peace and friendship with neighbour countries. This policy later will be expressed with the principle“ peace at home peace in the world”of M. Kemal Atatürk, the founder of Turkish Republic. This policy of Turkish Republic is welcomed respectively and satisfyingly by other countries. A number of leaders who wanted to watch for the innovations in Turkish Republic, and M. Kemal Atatürk, visited Turkey. These visits had been fallowed closely by Turkish press. The visits to Turkey of Amanullah Han, King of Afghanistan, Faisal, King of Iraq, Rıza Pehlevi, Shah of Iran had a great influences in the development of political and commercial affairs with these countries, and in the signing of Sadabat Treaty. Likewise, of western countries, King of England Edward, King of Yugoslaviz Alexandre, and the King of Romaniz Karol visited Turkey, And their visits had a great influence in protecting of the peace in Balkans, and signing of Balkan Treaty. These visits have increased the prestige Turkey in foreign world.