Cumhuriyet döneminde Türkiye-Romanya siyasal ilişkilerinin Türkiye'nin Balkanlar politikasına etkileri
The effects of the Turkish-Romanian political relations on Turkey's Balkan policy in the Republican era
  1. Tez No: 767062
  2. Yazar: ŞELALE TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY GÜÇLÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün dış politika unsuru Barış ilkesi ile, Lozan Barış Konferansı'nda Türkiye-Romanya arasında siyasi ilişkilerin başlamasına geniş yer verilmiştir. Bu konuda iki ülke arasında yapılan Dostluk ve Barış Antlaşmaları ve iki ülke arasında kurulan diplomatik tesisler, tüm detayları ile anlatılmıştır. Türkiye, Balkanlar'daki politikasında barış yolunda sağlam bir yapı oluştururken Balkan Paktı kurulması yolunda yapılan antlaşmalara geniş açıdan bakılmıştır. Romanya'nın büyümesinden sonra Romanya'nın yaşadığı siyasi kriz dönemleri ayrı ayrı ele alınmış ve bu dönemlerde rol alan siyasi aktörlerin Türkiye ile olan ilişkileri, Türkiye'nin bu dönemde, Romanya'ya, Balkan politikası kapsamında verdiği siyasi destekler ve Türkiye ile Romanya arasında, bugüne kadar devam eden dostluk ve barış ilişkilerinin sonuçlarına ışık tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study is a wide coverage given to the beginning of the relations between Türkiye and Romania in the light of the main element of the foreign policy of Mustafa Kemal Atatürk, the founder of the Republic of Turkey, which is based on the principle of peace. With regards to this, the Friendship and Peace Agreements and the diplomatic arrangements between both countries are given in all details. The agreements made on the path towards the constitution of the Balkan Pact, whilst Türkiye had established a solid structure in terms of peace related to its policy in the Balkans, are dealt with a comprehensive view. The political crises faced by Romania after its growth are handled separately and the relations of the political actors of the era with Türkiye, the political supports given by Türkiye to Romania within the scope of its Balkan policy and the results of the lasting friendship and peaceful relations between Türkiye and Romania are put into light.