Ana konuları ekseninde insan suresinin tefsiri
The tafsir surah al-insan on the basis of the main themes
  1. Tez No: 529954
  2. Yazar: MUHAMMET HANİFİ ÖN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YUSUF YAGIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışmamızın konusunu ana konuları ekseninde İnsan Suresi oluşturmaktadır. İlk bölümünü Kâinat ve İnsan oluşturmaktadır. Bu bölümde evrenin yaratılışı süreç ve merhaleleriyle birlikte incelenmiştir. Ebu'l Beşer Hz. Âdem'in (a.s.) topraktan yaratılması mevzusu ve insan nev'inin yaratılışı hem bağımsız hem de evrenin yaratılışıyla kronolojik bağlamda ilişkilendirilerek ele alınmıştır. Akabinde insanın sorumlu bir varlık kılınması ve bu doğrultuda kendisine imtihan aracı olarak akıl, görme ve işitme gibi kuvvetlerin verilmesi değerlendirilmiştir. İkinci bölümün ana konusunu ahiret hayatı oluşturmaktadır. Bu bölüm kâfirler için hazırlanan cehennem azabıdan, müminlerin cennette kavuşacakları lütuflar, cennet nimetleri ve yaşantısından, cenneti hak eden kulların dünyadaki niteliklerinden müteşekkildir. Çalışmanın son bölümü nübüvvet ile ilgili meselelerden oluşmaktadır. Bu bölüm Kur'an'ın nuzûlü, Allah Rasülüne (s.a.v.) ve onun şahsında ümmetine, kâfirlerin baskı ve zulümlerine karşı yapılması gereken zikir ve namaz gibi bir takım ibadet ve emirleri içermektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of our work is constituted by the Surah Al-Insan on the basis of the main themes. The first part is composed of the Universe and the Human. In this part, creation of the universe is investigated with the process and stages. The creation of the Prophet Adam (a.s.) from the soil and the creation of the humankind are handled in relation to both the independent and the creation of the universe in a chronological context. In the following, it is evaluated that the human being is made a responsible entity and in this direction the forces such as mind, vision and hearing are given to him as an examiner. The second part is constituted by the life of the Hereafter. This part consists of the hell torments prepared for the unbelievers, the graces of believers in heaven, heavenly blessings and life, qualities of people who deserve paradise in the world. The last part of the work is about prophecy. This part includes coming of the Qur'an, a number of worship and commands such as dhikr and salaat that must be done against the oppression and persecution of the unbelievers for Messenger of Allah (s.a.v.) and his Ummah.