Mehmet Aydın'ın din felsefesi anlayışı
Mehmet Aydın's appropriation of philosophy of religion
  1. Tez No: 529958
  2. Yazar: HACER BOZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ALTUNYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Mehmet Aydın din felsefesi alanında Türkiye'de ders kitabı yazan ve bu kitabı uzun yıllar okutulan bir düşünür olarak; düşüncelerini açık seçik dile getiren; dini, din felsefesinin bakış açısıyla değerlendiren son dönem Türk Aydını ve başarılı bir akademisyen olması yönüyle önem arz etmektedir. Düşünürümüz felsefe dünyasında dinle ilgili geçmişten günümüze kadar süregelen tartışmaları ayrıntılı bir şekilde ele almasıyla tanınmaktadır. Sorgulamayı, tartışmayı ve tenkidi felsefi düşüncenin ana karakteri olarak kabul eden Mehmet Aydın'ın din felsefesi anlayışı, dini düşüncenin bu yaklaşımla ele alınması, sorgulanması ve yeni fikirler üretilmesine dayanır. Mehmet Aydın'ın amacı; kişinin felsefi veya dini bir problemi her yönüyle tartışıp, düşünüp, tahlil etmesine; kendi başına tutarlı sonuçlara ulaşabilmesine yardımcı olmaktır. Tezin amacı ise onun din felsefesiyle ilgili anlayışını betimleyip, din felsefesi tarihi açısından önemi ve konumuna dikkat çekmektir.
Özet (Çeviri)
Mehmet Aydın has generally been considered as a significant and influential academic person in the following respects: He is an academician who wrote a text-book on philosophy of religion which is well known in academic circles; he attempted to evaluate religious claims regarding the basic principles of philosophy of religion. Moreover he has keen eyes detecting details of time-honored problems of Islamic thought through appropriation of western and Islamic philosophical concepts. For him, any philosophical thinking on religious claims must be coherent and critical in the sense of revealing inner rational meaning of religious texts. This thesis attempts to put forward Aydın's way of philosophizing regarding basic problems of philosophy of religion and his place in the Turkish history of philosophy of religion.