Aile şirketlerinde kurumsal yönetimin oluşturulmasında kurumsallaşmanın önemi ve iç denetimin rolü
The importance of insti̇tuti̇onali̇zati̇on and the role of internal audi̇ti̇ng i̇n the formati̇on of corporate governance i̇n fami̇ly compani̇es
  1. Tez No: 560744
  2. Yazar: MİHRİBAN ERİŞ SARICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS CERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Aile şirketleri, dünya genelinde büyük bir öneme sahiptir. Ülke ekonomilerinin büyük bir bölümünü oluşturmaktadırlar. Aile şirketlerinin ekonomilerde kalıcı olmaları yönetim çalışmalına önem vermelerine bağlıdır. Aile şirketlerinde yaşanan en önemli sorunlardan biri ailenin ve işletmenin kurumsallaşamamasıdır. Aile şirketleri büyüdükçe yönetim, süreklilik vb. sorunların yaşanmaması için kurumsallaşma, kurumsal yönetim ve iç denetim gibi unsurlara gereken önemi vermeleri gerekir. Kurumsallaşma bir sistem oluşturulması ve kurumsal yönetim ilkeleri çerçevesinde sistemli yapının yönetilmesidir. İç denetimse risklerinde dikkate alınarak hatalı ve hileli çalışmaların tespit edilerek çözüm yolları bulunmasıdır. Konya ilinde faaliyet gösteren 54 aile şirketiyle yapılan birebir görüşmelerle aile şirketlerinin kurumsallaşma, kurumsal yönetim ve iç denetim uygulamalarını değerlendirebilmek için sorular yöneltilmiştir. Katılımcıların verdikleri cevaplara göre, şirketlerin kurumsallaşma ve kurumsal yönetimle ilgili çalışmalara yer verdikleri ancak istenen düzeye gelemedikleri, iç denetim uygulamaları ile ilgili olarak da birim oluşturma konusunda gereken çalışmaların yapılmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Family businesses are of great importance throughout the world. They constitute a large part of the country's economies. The persistence of family businesses in economies depends on their emphasis on management efforts. One of the most important problems in family businesses is the inability to institutionalize the family and business. As the family companies grow, they need to give importance to the factors such as institutionalization, corporate governance and internal audit in order to prevent management,continuity and similar problems. Institutionalization is the creation of a system and corporate governance is the management of the systemized structure within the framework of the principles, while internal audit, is based on the risks and the determination of faulty and fraudulent works and finding solutions. Through one-on-one interviews with 54 family-owned companies operating in the province of Konya, questions were posed to evaluate the institutionalization, corporate governance and internal audit practices of family-owned companies. According to the answers of the participants, it was observed that the companies tried to include the studies related to institutionalization and corporate governance but they did not reach the desired level, and It has been observed that the necessary studies have not been carried out regarding the establishment of units in relation to the internal audit practices.