Klasik ve modern sistemde hafızlık yapan bireylerde öznel iyi oluş ve sosyal kaygı ilişkisi üzerine bir çalışma
Subjective well being and social anxiety during the process of memorizing (hifz) the qur'an in the classical and modern system
  1. Tez No: 530042
  2. Yazar: ÖZNUR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın konusu son çocukluk ve ilk ergenlik dönemlerindeki hafızlık yapan bireylerin öznel iyi oluş ile sosyal kaygı düzeylerinin ve bunları etkileyen etmenlerin belirlenmesidir. Amacı ise Hafız adaylarının öznel iyi oluş ve sosyal kaygı düzeyleri; yaş, cinsiyet, ortalama gelir, baba ve anne mesleği, baba ve anne eğitim durumu, en son mezun olunan okul türü, hafızlık dışı eğitimin varlığı, hafızlık sonrası düşünülen eğitim alanı ve hafızlıkta bulunulan aşama değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar göstermekte midir? Sorularına cevap bulmaktır. Çalışmanın genel evreni Ankara, özel evreni Yenimahalle, Pursaklar, Altındağ ve Keçiören'de DİB'e bağlı olarak hafızlık eğitimi veren kurslar, örneklemi ise tesadüfi örneklemeye göre bu ilçelerden seçilen 362 hafız adayı öğrencidir. Çalışma verileri SPSS istatistiki programı eliyle incelenmiştir. Çalışmada Hafızlık yapan bireylerin sosyal kaygı ve öznel iyi oluş düzeyleri bağımsız değişkenlere göre farklılık arz ettiği tespit edilmiştir. Çalışmanın nitel verileriyle birlikte görüldüğü üzere hafızlık kurumuna olan ilgi artmakta ve bu eğitim sürecinin her aşamasında DİB ana aktör olarak varlığını sürdürmektedir. MEB vasıtasıyla işlerlik kazandırılan yeni eğitim program ve MEB'in imkanlarının ise henüz hafızlık eğitiminde bir farklılaşma oluşturmadığı sonucu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to understand subjective well-being and social anxiety levels and the factors affecting them in the memory of Qur'an of individuals who are in the last childhood and early adolescence. The aim of study is to explain the subjective well-being and social anxiety levels of Hafız candidates in terms of age, gender, average income, father and mother occupation, father and mother education status, the most recently graduated school type, out of memory of Qur'an education, the planned of education after memory of Qur'an and the memory level of Qur'an. General universe of the study in Ankara, the private universe of Yenimahalle, Pursaklar, Altindag and Kecioren district of the Quran courses that provide memory training courses, the sample are 362 hafiz candidate students that selected from these districts. The data were analyzed by SPSS statistical program. In the study, it was determined that the levels of social anxiety and subjective well-being of the individuals making memory of Quran differ according to the independent variables. As seen with the qualitative data of the study, the interest in the memory of Quran institution is increasing and PRA continues to exist as the main actor in every stage of this training process. It has been determined that the results of new education programs and facilities by the NME have not changed yet.