Soğuk savaş sonrası Ukrayna: Bağımsızlıktan uluslararası rekabete
Post cold war Ukraine: From national sovereignty to international relations
  1. Tez No: 530041
  2. Yazar: ELİF GİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Enerjinin giderek önem kazanması ile Ukrayna'nın jeopolitik konumu siyasetinin belirlemesinde etkili olmuştur. Değişen dünya siyasetinin enerjiye bağımlılığının artmasıyla Ukrayna'ya olan ilgiyi arttırmıştır. Ukrayna'nın tarih sahnesine çıktığı ilk andan itibaren jeopolitik konumu sadece RF için değil, diğer ülkeler içinde önemli bir yere sahip olmuştur. Enerji konusunda RF'ye bağlı olan Avrupa ülkeleri ve RF'nin bu bölgedeki yükselişini engellemek isteyen ABD bölgede AB ve NATO ile varlıklarını pekiştirmek istemiştir. SSCB'nin yıkılmasıyla AB ve ABD, bölgede boşluğu doldurmaya çalışmıştır. RF kendi içerisindeki sorunlarla uğraştığı için bölgede var olamamıştır. 2000'li yıllarda RF'nin bölgede etkinliğini tekrardan kazanmak istemesi, Ukrayna ile ilişkilerin seyrini değiştirmiştir. Ukrayna jeopolitiği üzerinde büyük güçlerin mücadelesi görülmüştür. Ukrayna büyük güçlerin mücadelesinin arasında kalmıştır. Büyük güçlerin var olması Ukrayna'nın ekonomik ve siyasi istikrarsızlığıyla birleşince küresel bir krizin yaşanmasına neden olmuştur. RF'nin Ukrayna'nın bağımsızlığından bu yana egemenliğini tanımayışı ve RF'den uzaklaşmasına tepki vermiştir. RF'nin bu krizin ortasında yer almasına neden olmuştur. Kriz iki devlet arasında kalmayıp küresel bir sorun olmuş ve büyük devletlerde dâhil olmuştur. Bu süreçte yer alan bütün aktörlerin her biri etkilenmiştir. Fakat en büyük zararı Ukrayna ve halkı görmüştür. Sürecin zor ve sancılı olmasına rağmen Ukrayna halkının RF'den bağımsız olduğunu, kendi varlığını sürdüreceğini ve en önemlisi de Ukraynalılık bilincinin oluştuğunu göstermiştir. Ukrayna bu krizden toprak parçası olan Kırım'ı kaybetmesi hem siyasi hem de psikolojik olarak etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Energy importance is increasing day by day and Ukraine's geopolitics has also affected to determination of politics. In the changing of world politics, great powers have focus on the Ukraine with the frame of energy supply and dependency. Ukraine geopolitics is always important for every country. The European Union countries which is dependent to Russia's natural gas wanted to play active role and USA wanted to prevent Russia Federation's so EU and NATO is activated on this area by establishing relationship with Ukraine. After the dissolution of USSR, the black hole was occurred on the world and EU, USA tried to fill the gap with these economical aids, to help to establish democratic institutions. In the 2000's , Putin wants to establish Eurasia Empire and gained power on the USSR Satellite All great powers has focused on Ukraine and great game was began. Ukraine which has not yet complete the process of national-building process, have does not decide to select to their way. The fact that Russia does not recognize the sovereignty of Ukraine since her independence and Russia reacted to her policy decision because Russia wants that Ukraine is always close to Russia and she should be part of Russia and so Ukraine crisis was occurred. All actors were affected but biggest damages were seen on Ukraine and her communities. Although this process is painful and difficult, Ukraine shows that Ukraine and her people are independent and she will continue her existence as independent. The consciousness of Ukrainianism has come together all Ukrainian people and they showed their strength to all world. The separation of Crimea which is a part of Ukraine affected to Ukrainian and her people both as politically and as psychological.