ilkokul çocuklarına yönelik ihmal ve istismarı önleme: Bir anababa eğitim programının değerlendirilmesi
Prevention of child abuse and negligence taking aim at elementary school children. Assessment of a parental training programme
- Tez No: 530045
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GÜL KAPÇI SEYİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocuk ihmali ve istismarını önlemeye ilişkin bir anababa eğitim programının geliştirilmesi ve ilkokul çağında çocukları olan anababalarla etkililiğinin sınanmasıdır. Araştırmada deney ve kontrol gruplu ön-test son-test modeline dayalı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları Ankara İli, Çankaya Belediyesi bünyesinde yer alan Bademlidere Çankaya evinde çeşitli kurslara katılan anababalar ile rehber öğretmenler aracılığıyla ulaşılan anababalardır. Çalışmaya toplam 55 anne (deney n=30; kontrol n=25) katılmıştır. Toplam üç oturum olarak hazırlanan programda her oturum yaklaşık iki saat sürmektedir. Katılımcılar eğitim öncesi ve eğitimin bitiminden üç hafta sonra sadece duygusal istismarı fark etme düzeyinin değerlendirildiği Duygusal İstismar Farkındalık Ölçeği (DİFÖ) ile araştırmacı tarafından geliştirilen ve anababaların ihmal ve istismar bilgisini tüm yönleriyle değerlendiren Anababa Bilgi Anketi'ni (ABA) doldurmuşlardır. Ayrıca, deney grubu ve kontrol grubu araştırmacı tarafından hazırlanan toplam yedi açık uçlu soruya yanıt vermişlerdir. Yalnızca deney grubunun yanıtladığı ek iki soru da sorulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop a parent training programme to prevent child abuse and neglect and examine it's effect on the parents who have children attending elementary school. In this study, the pre-test/post-test control group experimental design has been applied. The parents who attended to a variety of courses at Bademlidere Çankaya House within Çankaya Municipality has been reached via school counsellors, and they form the research sample. The data collected from 55 mothers. Of the 55 mothers, 30 were in experiment and 25 were in control groups. The programme consists three sessions and each of them lasts approximately in two hours. During the data collection process, mothers completed a)“Recognition of Emotional Maltreatment Scale (REMS)”before and three weeks after the training completed , b)“Parental Information Questionairre (PIQ)”which has developed by the researcher to evaluate the knowledge of neglect and abuse, c) Seven open-ended questions in both groups. Additionally, two more open-ended questions were asked to the experiment group.