Essays on health and economic development nexus: New evidence from a panel of countries
Sağlık ve iktisadi gelişim ilişkisi üzerine makaleler: Ülke panel verisi ile yeni bulgular
- Tez No: 530064
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSIT TANSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Halk Sağlığı, Economics, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu ampirik çalışmada, 1940-1980, 1940-2009 ve 1980-2009 dönemleri için birinci, ikinci ve üçüncü dereceden denklemler içeren modeller kullanılarak sağlığın iktisadi gelişmeye olan etkileri incelenmektedir. Bu çalışma, iktisadi büyüme ve sağlık ilişkisinin farklı boyutlarını ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Bu nedenle, sağlığın, iktisadi gelişmeye olan etkilerinin araştırılması için sağlık değişkenleri olarak beklenen yaşam süresi (BYS), beden kitle indeksi (BKİ) ve sistolik kan basıncı (SKB) kullanılmıştır. Ayrıca ilişkinin incelenmesinde kısa ve uzun dönem zaman süreleri esas alınmıştır. Bu temsili sağlık değişkenlerinin en önemli ortak özelliği yaşlanmayla güçlü bağlarının bulunmasıdır. Temsili sağlık değişkenlerinin bu ortak özelliği, gelir ve sağlık ilişkisinin farklı boyutlarını incelememize imkân vermektedir. Bahse konu ilişkinin, eğitim süresi (beşerî sermaye), katılan kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla, katılan kişi başına üretim katma değeri (verimlilik) ve gayri safi yurtiçi tasarruflar olarak genişletilmesi suretiyle de gelir ve sağlık arasındaki bağa ilişkin temel bir ortak görüşe ulaşılmıştır. Regresyon, sabit-etki ve genelleştirilmiş moment metodu (Arellano-Bond) tahmin araçları kullanılarak 47 ülke için 1940-1980 ve 1940-2009 dönemi için 10'ar yıllık ve 1980-2009 dönemi için 5'er yıllık dengeli panel verileri kullanılarak hesaplamalar yapılmıştır. Ayrıca, tüm bu dönemler için, regresyon ve araç değişken hesaplayıcısı ile uzun dönem-fark tahmini yöntemi kullanılmıştır. Farklı temsili sağlık değişkenlerini ihtiva eden bu çalışmanın ampirik sonuçları genellikle birbirleriyle tutarlı bulunmuştur. Daha açık olarak, tüm bağımlı temsili iktisadi gelişme değişkenleri ve temsili sağlık değişkenleri arasında doğrusal ve tekdüze olmayan bir ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak, ampirik sonuçlarımız insan fizyolojik sağlık fonksiyonlarının korunmasının iktisadi büyümeyi güçlendirdiğine dair önemli kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This empirical study investigates the effects of health on economic development that include linear, quadratic and cubic specifications for the periods 1940-1980, 1940-2009, and 1980-2009. This study tries to bring out different characteristics of the effects of health on economic growth. Hence, different periods are used depending on short and long-terms of life expectancy, body mass index, and systolic blood pressure as proxy variables for health to investigate effect of health on gross domestic product per capita. These health proxies have common characteristic of being age-dependent. Therefore, these specifications enable us to examine different dimensions of wealth-health nexus. The economic development proxy variables used are years of schooling (human capital), GDP per person engaged, manufacturing value added per person engaged (productivity), and gross domestic savings. The ordinary least squares, fixed-effects and generalized method of moments (Arellano-Bond) estimation are used for 10 yearly and balanced panel data for the 1940-1980 and 1940-2009 periods, and 5 yearly and balanced panel data for the 1980-2009 period for 47 countries. Also, for all these periods, long-difference estimation by OLS and instrumental variable estimation are utilized. Our empirical results with different health proxy variables used are generally consistent with each other. More clearly, there is a non-linear and non-monotonic association between all health proxy variables and economic development proxy variables. As a conclusion, our empirical results provide significant evidence that preserving human physiological health functions reinforces economic growth and other important indicators.