Essays on human capital
Beşeri sermaye üzerine makaleler
- Tez No: 870777
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA GÜLER AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez, beşeri sermayeyi birbiriyle bağlantılı üç bileşen aracılığıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde Türkiye'de 1997 eğitim reformunun bireylerin kazançları üzerindeki etkisi incelenmektedir. Türkiye'nin Milli Eğitim sistemi son 30 yılda önemli değişikliklere uğramıştir. 1997'de zorunlu eğitimin sekiz yıla çıkarılması ve 2012'de ortaöğrenimin zorunlu hale getirilmesi, ülkede eğitim başarısını artırmayı hedefleyen önemli politika değişiklikleridir. 1997 eğitim reformundan yararlanan 1986'dan sonra doğan grup, aynı eğitim ve deneyim düzeyine sahip 1987'den önce doğanlarla karşılaştırıldığında, işgücü piyasasında daha yüksek getiri elde etmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde beşeri sermayenin parasal değerinin hesaplanmasına ilişkin bir yöntem önerilerek Türkiye'de beşeri sermayenin 1990-2020 yıllarına ilişkin değeri hesaplanmaktadır. Bu bölümde beşeri sermaye refahı, halihazırda bir ülkede yaşayan insanların gelecekteki beklenen emek gelirinin toplamının bugünkü değeri olarak tahmin edilmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Türkiye'de sigaranın beşeri sermaye üzerindeki doğrudan etkisi analiz edilmektedir. Toplam ölümlerin yaklaşık üçte birini oluşturan sigara, Türkiye'de yüksek sistolik kan basıncından sonra ikinci en önemli sağlık risk faktörüdür. Sigaraya atfedilebilecek erken ölümlerin 2020 yılında kişi başına düşen servetten yaklaşık 66 ABD Doları (2021 sabit fiyatlarıyla) erozyona uğratacağı tahmin edilmektedir. Başka bir deyişle, Türkiye'de sigara bağımlılığının tamamen ortadan kaldırılması halinde buna dair erken ölümler yok olacak ve böylece Türkiye'nin beşeri sermaye refahının yılda yaklaşık yüzde 0,8 artacağı hesaplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate human capital through three interlinked components. The first part of the study examines impact of the 1997 education reform on individual's earnings in Türkiye. Türkiye's national education system has undergone significant changes in the last 30 years. The extension of mandatory schooling to eight years in 1997 and the requirement for secondary education in 2012 are significant policy changes that aimed to improve educational attainment in the country. The cohort born after 1986, who benefited from the 1997 education reform, experienced higher returns to education, which is reflected in their earnings compared to those born before 1987 with the same level of education and experience. The second section of the study analyzes human capital wealth through a proposed monetary approach to capture the value of human capital. Even though Türkiye has a great potential of her youth, the literature doesn't shed light on how Türkiye can benefit from its potential. To do that, estimating human capital wealth is crucial. Human capital wealth is estimated as the total present value of the expected future labor income that could be generated over the lifetime of people currently living in a country. The third section analyzes the direct impact of smoking on human capital in Türkiye by introducing a new method of measuring the loss of human capital wealth. Accounting for approximately one-third of total deaths, smoking is the second leading risk factor for health in Türkiye following high systolic blood pressure. It is estimated that premature deaths attributable to smoking erodes about $66 (in 2021 constant US$) from the per capita wealth in 2020. In other words, eliminating smoking in Türkiye would reduce premature deaths, and this in turn would boost Türkiye's human capital wealth by approximately 0.8 percent per year.