Din eğitimi açısından Kur'an'a göre 'Şükür' kavramı
The term of 'Gratitude' according too the Qur'an in terms of religious education
- Tez No: 530079
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAVUKÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada şükür ve eğitim ilişkisi incelenmiş ve şükür duygusunun oluşmasında eğitimin rolü ve önemi araştırılmıştır. Bu yönde şükrün farklı tanımları araştırılmış ve şükre yakın ve zıt kavramalar incelenmiştir. Ayrıca Kur'an-ı Kerim'de, hadislerde ve tasavvufta geçen şükrün tanımını ve eğitim açısından da ilişkilendirerek ele alınmış ve incelenmiştir. Bunun yanı sıra şükrün yapılış şekilleri ve amaçları araştırılmış ve ortaya konulmuştur. Diğer yandan şükür ve eğitim konusu araştırılarak Kur'an-ı Kerim'de geçen şükürle ilgili ayetler eğitim açısından ele alınarak incelenmiş ve yorumlanmıştır. Şükür, Allah'ın kullarına verdiği nimet ve rızıklara karşılık insanlarda minnettarlık duygusunu canlandırmak şeklinde incelenmiştir. Bununla beraber Allah, kullarına daima şükretmelerini ve nankörlük etmemelerini ayetlerle bildirmiştir. Zira bu ayetlerle insanları, doğa, insanların yaratılışı, hayvanlar, su, deniz, geçmiş peygamberler, geçmiş kavimler ve bunlar gibi birçok şeyleri örnek vererek eğitmeye çalıştığını görmekteyiz. İnsanın, Allah tarafından bahşedilen nimet ve rızıklara karşı şükredebilme duygusunu geliştirmeye çalışması ve kişiliğine yerleştirebilmesi için yine Allah'ın kitabı olan Kur'an- Kerim ışığında kendisini eğitime tabi tutması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between gratitude and education was investigated and the role and importance of education was studied in the formation of a sense of gratitude. In this respect, different definitions of gratitude have been presented and close and opposite perceptions of gratitude have been investigated. In addition, the Qur'an, the hadiths and sufistic elements have been examined by associating the definition of the praise and its relation with education. Further, the shapes and purposes of the construction of the sense of gratitude have been investigated and revealed. On the other hand, the subject of gratitude and education was investigated and the Qur'an, Hadith, in the form of advice, in the form of awareness, and in the form of a value education, in terms of example individuals, gratitude education was investigated. Thus, it has been examined that Allah The Almighty has given his servants a sense of gratitude for all his blessings and favors so that they could praise Him. However, Almighty Allah has always commanded his servants that they should be grateful and not ungrateful, and we see that he is trying to educate people by giving examples with verses, past prophets, and past tribes. I mean, we can conclude that, it has been examined and purified that He has instilled the education of praise to his servants. There is no doubt that mankind, in order to develop his sense of blessing and blessing bestowed upon him by Almighty and to be able to earn peerfect personality, he must educate himself in the light of the Qur'an, which is the Book of Allah.