Proje okulu 7.sınıf öğrencilerinin problem kurma becerilerinin incelenmesi
An investigation of project school 7th grade students' problem posing skills
  1. Tez No: 931540
  2. Yazar: REZZAN MENGÜLOĞUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM İNCİ KUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Matematik eğitiminin hedeflerinden biri öğrencilerde problem çözme becerilerini geliştirmektir. Problem çözme, sadece matematik dersinin değil diğer derslerin de hedefleri dâhilindedir. Dolayısıyla problemin ve problem çözmenin doğası, çoğu araştırmacı tarafından araştırılmaktadır. Yapılan araştırmalarda, bilimsel veya matematiksel araştırmanın bir parçası olarak problem kurmanın da en az problem çözme kadar önemli olduğunu ileri sürülmüştür. Bu doğrultuda problem kurma, matematik eğitimine yönelik yapılan birçok araştırmada dikkat çeken bir beceri olarak yerini almaktadır. Bununla birlikte dünyada okul matematiğini geliştirmeye yönelik yapılan yenilikçi çalışmalarda problem kurma belirgin bir rol oynamaktadır. Matematiksel gelişimin bir üst basamağı olan problem kurma; verilen bir denklemi, grafiği ya da durumu yeni bir problem şeklinde ifade etme becerisi olarak tanımlanmaktadır. Bu bağlamda çalışmada başarı düzeyi yüksek, proje okulu 7.sınıf öğrencilerinin niceliksel bilgiyi düzenleme, kavrama ve aktarma becerilerini problem kurma üzerinden incelemek ve problem kurma etkinlikleri ile ilgili görüşlerini almak amaçlanmıştır. Çalışma Batı Karadeniz'in bir ilinin öğrenci seçme sınavıyla alınan başarı düzeyi yüksek olan ortaokulunda öğrenim görmekte olan 26, 7.sınıf öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak 6 soruluk problem kurma etkinliği formu ve 5 soruluk yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Toplanan veriler literatürde daha önce geliştirilmiş olan bir Problem Kurma Değerlendirme Anahtarı ile belirlenen kriterlere göre değerlendirilmiştir. Öğrencilere uygulanan problem kurma etkinliklerinin ikisinde denklem verilip problem kurmaları, ikisinde grafik verilip denklem kurmaları ve çözmeleri, bir soruda en az iki farklı yolla çözülebilecek denklem kurmaları ve bir soruda da sayı seti ve cevabı verilip problem kurmaları istenmiştir. Çalışmanın bulgularına göre 7. Sınıf proje okulu öğrencilerinin beklenildiği üzere problem kurmada başarılı oldukları tespit edilmiştir. Bununla birlikte, az sayıda da olsa bazı öğrencilerin problem kurarken dil bilgisi ve orijinallik açısından zorlandıkları belirlenmiştir. Genel olarak öğrencilerin kendi kurdukları problemi çözebildikleri tespit edilmiştir. Orijinallik ve gerçek hayata uygunluk kriteri değerlendirilirken öğrencilerin yeni nesil sorulardan etkilendikleri tespit edilmiştir. Öğrencilerin problem durumunu ve verileri gerçek bilgilerine dayanarak yorumladıkları görülmüştür. Öğrencilerin fikirlerini matematiksel çözümler halinde özetlemekte başarılı oldukları görülmüştür. Öğrencilere uygulanan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen bulgular, problem kurma görevlerinin öğrencilerin bakış açılarını değiştirerek yaratıcılıklarına ve kendilerini uygun şekilde ifade etme becerilerine katkıda bulunduğunu düşündürtmektedir. Öğrencilere problem kurma etkinliklerinin düzenli olarak yaptırılması, öğrencilerin problem çözme ve yaratıcılıklarını geliştirdiği düşünüldüğünden önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the goals of mathematics education is to develop problem-solving skills in students. Problem solving is within the objectives of not only the mathematics course but also all other courses. Therefore, the nature of the problem and problem solving is investigated by most researchers. Research has suggested that posing problems as a part of scientific or mathematical research is as important as problem solving. In this regard, problem posing takes its place as a remarkable skill in many studies on mathematics education. In addition, problem posing plays a significant role in innovative studies aimed at improving school mathematics around the world. Problem posing, which is the next step of mathematical development; It is defined as the ability to express a given equation, graph or situation as a new problem. In this context, the aim of the study was to examine the ability of high-achieving, project school 7th grade students to organize, comprehend and transfer quantitative information through problem posing and to get their opinions about problem posing activities. The study was carried out with 26 7th grade students studying in a secondary school in a province of the Western Black Sea region with a high level of success through the student selection exam. A 6-question problem posing activity form and a 5-question semi-structured interview form were used as data collection tools in the study. The collected data were evaluated according to the criteria determined by a Problem Posing Evaluation Key previously developed in the literature. In two of the problem posing activities applied to the students, they were given an equation and asked to pose a problem, in two, they were given a graph and asked to pose an equation and solved it, in one question, they were asked to pose an equation that could be solved in at least two different ways, and in one question, they were given a number set and its answer and asked to pose a problem. It has been determined that, in general, students can solve the problems they set themselves. When evaluating the criteria of originality and suitability to real life, it was determined that students were influenced by the new generation questions. It was observed that students interpreted the problem situation and data based on their real knowledge. It was observed that students were successful in summarizing their ideas into mathematical solutions. Findings obtained from semi-structured interviews administered to students suggest that problem-posing tasks change students' perspectives and contribute to their creativity and ability to express themselves appropriately. It is recommended that students engage in problem-posing activities regularly, as it is thought to improve their problem-solving and creativity.