Analyzing the effects of recycling mode in supply chain with uncertain demand: Comparison via system dynamics
Belirsiz talep içeren tedarik zincirinde geri dönüşümün etkisinin analizi: Sistem dinamikleri ile karşılaştırma
  1. Tez No: 530111
  2. Yazar: SADDAM HOCINE BOUZEGAG
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADETTİN ERHAN KESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Son zamanlara kadar evlerdeki atıklara ve katık atık sahalarına yeterli önem verilmedi. Fakat bu günlerde, biz çok daha farklı bir toplum içinde yaşıyoruz, oysaki farklı topluluklardaki bir çok iş sahiplerinin atıkların tekrar kullanımı ve geri dönüşümünü teşvik / veya talep edeniçin programları var ilave olarak destekledikleri sanayilerin karlı olması için yollar bulmaya gayret ediyorlar. Dolaysiyle, tedarik zincirine ve sistem dinamiklar yaklaşımına bağlı olarak karar vericiler tarafından net karlarını en fazla artırabildikleri hem de talepteki değişikliklerin genel tedarik zinciri performansını nasıl etkilediğini belirlemek için modeller uygun tedarik zinciri yöntemi seçimi hedefini başarmak için inşa ve simüle edilir.Son olarak, simülasyon sonuçları farklı vakalar için temel olarak model parametrelerindeki küçük değişikliklerin modellerin performanslarında büyük değişiklikler meydana getirip getirmediğini yansıtan duyarlılık analizi yoluyla analiz edilir ve tartışılır.
Özet (Çeviri)
Until recently, enough attention has not been paid to the accumulation of waste in homes and landfills. However nowadays, we live in a much different society, whereas many business owners in diffirent communities have programs that encourage and / or require to reuse and recycle these wastes, additionally they try to find ways being profitable for the industriesthat they support. Hence, based on both supply chain and system dynamics approach, the models are constructed and simulated to achieve the goal of choosing the appropriate mode of supply chain by which the decision makers could maximize their net profits as well as determining how variance in demand could affect the general performance of supply chain network. Finally, the simulation results are analyzed and discussed in different cases by sensitivity analysis which basically reflects whether minor changes in model parameters could cause any major differences in the performance of the models.