Magnezyum alaşımlarının işlenmesinde takım yolu stratejisinin incelenmesi
Investigation of tool path strategy in the machining of magnesium alloys
- Tez No: 530112
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEKİN BASMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Talaşlı işleme endüstrisinde artan verimlilik talebi, farklı takım yolu stratejileri kullanarak cep frezelemesinde hızlı talaş kaldırma tekniğini beraberinde getirmektedir. Bu tez çalışmasıyla, AZ91 magnezyum alaşımının işlenmesi sırasında farklı takım yolu stratejilerinin takıma gelen kuvvetlere ve takım aşınmasına etkisi hakkında deneysel bir inceleme yapılmıştır. İşlem sırasında kesici takıma soğutma uygulamanın kuru işlemeye göre avantajları tespit edilmiştir. Soğutma tipi olarak basınçlı hava ve kesme sıvısı uygulanmıştır. İşlem sırasında kesici takım üzerinden alınan sıcaklık değerlerine göre, kesme sıvısı kullanmanın hava ile soğutmaya göre üstünlükleri görülmüştür. Farklı takım yolları ile yapılan kesme işlemlerinde de takımın sıcaklık değerleri alınmıştır. Kesici takım-parça temasının uzun sürmesi durumunda sıcaklık artmış ve buna bağlı aşınma değerleri artmıştır. Daha az aşınan kesici takımlarla yapılan işlemlerde daha hassas yüzey pürüzlülükleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increased productivity demands in the machining industry, bring fast chip removal techniques in pocket milling using different tool path strategies. In this thesis study, an experimental investigation was carried out on the effect of different tool path strategies on wear-affecting forces and tool wear during the machining of AZ91 magnesium alloy. Advantages of the insert cooling process over the dry process have been determined during the process. Pressurized air and cutting fluid are applied as cooling type. According to the temperature values obtained through the cutting tool during the process, the advantages of using cutting fluid compared to air cooling are seen. The temperature values of the tool were also taken during the cutting operations with different tool paths. If the cutting tool-piece contact takes a long time, the temperature increases and the wear values increase accordingly. More precise surface roughness has been achieved in operations with less worn cutting tools.