Nedeni saptanamayan göğüs ağrılı adolesanlarda sağlık anksiyetesi ve bedensel duyumları abartma
Health anxiety and somatosensory amplification in adolescent with unexplained chest pain
- Tez No: 530122
- Danışmanlar: UZMAN YUSUF ADNAN GÜÇLÜ, DOÇ. DR. KAYI ELİAÇIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Amaç: Göğüs ağrısı çocuk acile en sık başvuru nedenlerinden biridir. Erişkinlerin aksine kardiyak nedenli göğüs ağrıları çocuklarda oldukça nadir olmasına rağmen, çocuk kardiyoloji başvurularının önemli bir kısmını oluşturur. Ciddi ölüm kaygıları nedeni ile bu hastalara gereksiz, uzun süren ve maliyeti yüksek tetkikler yapılmaktadır. Yapılan araştırmalar çocuklardaki göğüs ağrılarının genellikle organik bir neden olmadan gelişmekte olduğunu; kronik olma eğiliminde olduğunu ve süre uzadıkça neden bulma olasılığının azaldığını göstermektedir. Bu çalışmadaki amacımız nedeni saptanamayan göğüs ağrılı adolesanlarda beden duyumlarını abartma ve sağlık anksiyetesi ilişkisini saptayabilmektir. Böylece bu hasta grubunda psikososyal sorunlar ve bu sorunların yol açtığı psikosomatik göğüs ağrısı yakınması arasındaki bağın önemi vurgulanacaktır. Yöntem: Bu çalışmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastahanesi Çocuk Kardiyoloji polikliğine 12.03.2018 – 02.09.2018 tarihleri arasında göğüs ağrısı yakınması ile başvuran olgular incelendi. Ayrıntılı (anamnez, fizik muayene, laboratuvar ve görüntüleme incelemeleri sonrasında) göğüs ağrısının kesin bir nedeninin bulunamadığı 111 olgu ile göğüs ağrısı yakınması olmayan 78 kontrol olgusu değerlendirildi. Katılımcılar ve velilerinin imzalı bilgilendirilmiş onamı alındı. Katılımcılar öncelikle yaş, cinsiyet gibi sosyodemografik özellikler, bunun yanında zorbalık, ailede boşanma gibi stresli yaşam olaylarını içeren bir form doldurdu. Ardından gönüllülere BDÖ (Beden Duyumları Ölçeği) ve Sağlık Anksiyetesi Envanteri (kısa versiyonu) uygulandı. Bulgular: Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Analiz sonucunda Beden Duyumlarını Abartma Ölçeği toplam skoru değerlendirildiğinde göğüs ağrılı grup ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmazken Sağlık Anksiyetesi Ölçeği alt skorları değerlendirildiğinde iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı. Ayrıca göğüs ağrılı grupta öz kıyım düşünce oranı yüksek izlenirken bu sonuç regresyon analizi ile doğrulanamadı. Sonuç: Yaptığımız çalışma adolesan göğüs ağrılarının değerlendirildiği ender çalışmalardan biridir. Sonuçlar nedeni saptanamayan göğüs ağrılı adolesanların sağlık anksiyete düzeylerinin kontrollere göre yüksek olduğunu göstermiştir. Sonuçlarımız bu hasta grubunun değerlendirirken organik etmenler yanında hastayı psikososyal yönden bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekliliğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Health anxiety and somatosensory amplification in adolescents with unexplained chest pain Objective: Chest pain is one of the most common causes of admission to emergency department in children. Unlike adults, cardiac-induced chest pains are very rare in children, but constitute an important part of child cardiology applications. Due to serious death concerns, these patients are left to undergo unnecessary, long-lasting and costly examinations. Studies have shown that chest pain present in children without an organic cause usually tends to be chronic and that when the period is prolonged, the rate of finding an organic reason decreases. The aim of this study was to determine the relationship between adolescent unexplained chest pain, somatosensory amplification and health anxiety. In this group, the importance of the association between psychosocial problems and psychosomatic chest pain caused by these problems was emphasized. Methods: In this study, the patients who were admitted to Tepecik Teaching and Research Hospital pediatric cardiology outpatient clinic with the complaint of chest pain between 12.03.2018 - 02.09.2018 were examined. A total of 111 cases with unexplained chest pain and 78 cases with and without chest pain as the control group were evaluated in detail (history, physical examination, laboratory and imaging examinations). The signed informed consent of the participants and their parents' were obtained. Participants were asked to fill a form including socio-demographic features such as age and gender, as well as stressful life events such as bullying and family divorce. Then, the Somatosensory Amplification Scale and Health Anxiety Inventory (short version) were applied to the volunteers. Results: The data were analyzed by appropriate statistical methods. There was no statistically significant difference between chest pain group and control group when the total scores of Somatosensory Amplification Scale were evaluated. In addition, the rate of suicidal ideas in the chest pain group was higher compared to the controls. However, this result could not be confirmed by regression analysis. Conclusion: Our study is one of the few studies evaluating adolescent chest pain. It was found that the health anxiety levels of adolescents with unexplained chest pain were found to be higher. Our results showed that this patient group should be evaluated as a whole in terms of psychosocial problems as well as organic factors.