Tenogenic differentiation of human adipose derived mscs on a novel tendon scaffold by GDF-5 supplementation
İnsan yağ dokusundan ayrılmış mezenkimal kök hücrelerin özgün hücre iskelesinde tendon hücresine dönüşümünün GDF-5 desteğiyle sağlanması
- Tez No: 530123
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KESKİN, DR. SEDAT YILANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tendon yaralanmaları iskelet kası yaralanmalarının ciddi bir bölümünü oluşturur. Vücut iyileşme mekanizmaları tendon yaralarını düzeltmesine karşın bu mekanizmadaki eksiklikler sebebiyle tendonda işlev kaybına sebep olur. Tendon doku mühendisliği (TTE), hasarlı tendonun biyolojik faktörlerle bütübleşmiş bir hücre taşıyıcısı tarafından onarılması için önerilmiştir. Bu nedenle, bu tezin amacı, kök hücreler ve büyüme faktörü ile birlikte tendonun sağlıklı ve yaralı hücre dışı matriks (ECM) yapısını birleştirerek 3B hücre taşıyıcıları tasarlamaktır. Tendonun sağlıklı ECM yapısını taklit etmek için Rotary jet eğirme tarafından üretilen hizalanmış poli-ε-kaprolakton lifleri (FSPCL) tarafıdan sarılmış tendonun yaralı ECM yapısını taklit etmek için ıslak elektrospun ile hizalanmamış poli-ε-kaprolakton (ESPCL) veya PCL-Jelatin (ESPCL-Gel) lifleri kullanılarak 3B hücre taşıyıcıları üretildi. FSPCL fiberleri içerisindeki ESPCL veya ESPCL-GeL fiberleri, sadece 3D iskelelerin mekanik özelliklerini iyileştirmekle kalmamış, aynı zamanda fibroblastların daha iyi bağlanmasını ve yaşayabilmesini sağlamıştır. Buna ek olarakö tüm gruplarda hücrelerin hizalandığı gözlendi. Sonuç olarak, FSPCL / ESPCL-Gel hücre taşıyıcısı, TTE uygulamaları için en uygun hücre taşıyıcısı olarak değerlendirildi. Sonra, FSPCL / ESPCL-Gel hücre taşıyıcılarındakı insan adipozundan türetilen mezenkimal kök hücreler (HADMSCs) farklı konsantrasyonlarda büyüme farklılaşma faktörü 5 (GDF-5) ile indüklendi. Sonuçlar, 100 ng / mL GDF-5 ile HADMSC'lerin daha iyi proliferasyon, tenojenik farklılaşma, hidroksiprolin üretimi gösterdiğini ortaya çıkardı. Sonuç olarak, ADMSC'ler ve GDF-5 ile entegre FSPCL / ESPCL-Gel 3D iskele TTE uygulamaları için ümit verici sonuçlar verdi.
Özet (Çeviri)
Tendon injuries are a significant part of musculoskeletal wounds. Even though tendon wound healing mechanisms provide regeneration after injuries, reduced function of the tendon usually occurs due to limitations of the native healing mechanism. Tendon tissue engineering (TTE) is proposed to repair the injured tendon by a scaffold integrated with biological factors. Therefore, aim of this thesis was to design 3D scaffold, by combining healthy and wounded extracellular matrix (ECM) structure of the tendon, together with stem cells and growth factor. 3D scaffolds were produced by Wet electrospun unaligned poly-ε-caprolactone (ESPCL) or PCL-Gelatin (ESPCL-Gel) fibers to mimic wounded ECM structure of tendon wrapped by aligned poly-ε-caprolactone fibers (FSPCL) produced by Rotary jet spinning to mimic healthy ECM structure of tendon. ESPCL or ESPCL-GeL fibers within FSPCL fibers not only improved the mechanical properties of 3D scaffolds but also provided better attachment and viability of fibroblasts. Furthermore, cell alignment was observed for all groups. Moreover, ESPCL-GeL in FSPCL scaffold showed higher fibroblast attachment and viability. Consequently, FSPCL/ESPCLGel scaffold was considered as the most suitable scaffold for TTE. Then, human adipose derived mesenchymal stem cells (HADMSCs) on FSPCL/ESPCL-Gel scaffold were induced with different concentration of growth differentiation factor 5 (GDF-5). The results revealed that HADMSCs with 100 ng/ mL of GDF-5 showed better proliferation, tenogenic differentiation, hydroxyproline production. As a conclusion, FSPCL/ESPCL-Gel 3D scaffold integrated with ADMSCs and GDF-5 showed promising results for TTE applications.