Prematüre bebeği olan annelerin evde izleminin bebeğin bakımında yaşadıkları sorunlara, kaygı ve depresyon düzeylerine etkisi
The effects of home follow-up on baby care problems, anxiety and depression levels of mothers who have premature babies
  1. Tez No: 530143
  2. Yazar: NEBAHAT BORA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, prematüre bebeğe sahip olan primipar annelere taburculuk sonrası yapılan evde izlemin, bebekte yaşanan sorunlar ile annenin depresyon ve kaygı düzeylerine etkisini incelemek amacıyla öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel tipte tasarlanmıştır. Çalışmaya, bir üniversite hastanesinde 37 gebelik haftasının altında doğan ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 80 prematüre yenidoğan bebek ve onların anneleri dahil edilmiştir. Araştırmaya katılmayı kabul eden anneler ve bebekleri, rasgele-sırasıyla araştırma ve kontrol grubuna dahil edilmiştir. Veriler, 01.06.2015-01.07.2016 tarihleri arasında aileye ve bebeğe ilişkin sosyo-demografik veri toplama formu, prematüre bebeği olan annelerin evde bebek bakım gereksinimlerini değerlendirme formu, Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği, Spielberg Durumluk Kaygı Envanteri kullanılarak toplanmıştır. Örnekleme alınan araştırma grubu annelere (n=40) doğumdan sonraki 1, 2, 3. haftalarda ve 40-42. günler arasında olmak üzere toplam 4 kez ev ziyareti yapılmış, Kuzey Amerika Hemşirelik Tanıları Birliği Hemşirelik Tanılama Sistemi ve Hemşirelik Girişimleri Sınıflaması kullanılarak bakım verilmiştir. Kontrol grubu annelere (n=40) ise hastanede verilen hemşirelik bakımı, eğitim ve danışmanlık dışında bir uygulama yapılmamıştır. Doğumdan sonraki ilk 24 saat içersinde tespit edilen hemşirelik tanıları açısından araştırma ve kontrol grupları arasında bir fark bulunmazken (p>0,05), 40-42.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the effects of home follow-up on the home care problems and anxiety and depression levels of the primiparous mothers who had a premature baby; and it was a semi-experimental study with a pretest-posttest control group design. 80 premature newborns who were delivered before 37 weeks of gestation in a university hospital and their mothers who were eligible were included in the study. Mothers who approved to participate in the study and their babies were enrolled in the experimental and control groups randomly. Data of the study were collected between 06.01.2015-07.01.2016 by sociodemographic data collection form for the family and baby, home care needs evaluation form for mothers of premature babies, Edinburgh Postpartum Depression Scale and State and Trait Anxiety Inventory. Mothers in the control group (n=40) were given forms through the visits within 24 hours following delivery in the hospital and on days 40-42 at home. Care was given to the mothers in the study group (n=40) in the hospital within 24 hours following delivery and through a total of 4 home visits on weeks 1, 2 and 3 and days 40-42 by using Nursing Diagnosis System and Classification of Nursing Interventions of North American Nursing Diagnosis Association. While no significant difference was found between study and control groups for nursing diagnosis detected within 24 hours following delivery (p>0,05), the differences between the groups were found to be significant in all nursing diagnoses detected on days between 40-42 except discomfort in self concept (p0,05).