Menopoz semptomlarının günlük yaşam aktivitelerine etkisi
The effect of menopausal symptoms on daily living activities
- Tez No: 530144
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜLÜFER ERBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu araştırma, kadınlarda görülen menopoz semptomlarının günlük yaşam aktivitelerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan araştırmanın örneklemine, 40-64 yaş arasında, evli ve araştırmaya katılmayı kabul eden 381 kadın alındı. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ) ve Günlük Yaşam Aktiviteleri Çizelgesi (GYAÇ) ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, alt ve üst değerleri içeren tanımlayıcı istatistiksel teknikler kullanıldı. Bağımsız gruplarda farklılıklar, Student t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (One-way ANOVA) ile değerlendirildi. Farkın hangi gruptan kaynaklandığını değerlendirmek için Sheffe ve Dunnett-C testi kullanıldı. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki pearson korelasyon analizi ile değerlendirildi. İstatistiksel önemlilik için 0.05 değeri sınır olarak alındı. Bulgular: Araştırmaya katılan kadınların menopoz semptomları ölçeği puan ortalaması 16.11±10.34 bulunmuştur. Kadınların en fazla etkilendikleri menopozal semptomlarn uyku sorunları (%86), keyifisizlik (%83.8), sıcak basması ve terlemeler (%83.5), fiziksel ve zihinsel yorgunluk (%82.4) olduğu; en az etkilendikleri menopozal semptomların ise eklem, kas ağrıları (%55.4), kalp hastalıkları (%63.2) olduğu belirlenmiştir. Kadınların yaşadığı menopozal semptomlardan en fazla etkilenen günlük yaşam aktivitelerinin uyku, konsantrasyon, fiziksel ve zihinsel yorgunluk, ruhsal durum, genel yaşam kalitesi ve yaşamdan zevk alma olduğu; en az etkilenen günlük yaşam aktivitelerinin ise cinsellik ve kişilerarası iletişim olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate the effect of menopausal symptoms on women's daily life activities. Material and Method: The sample of the study, which is a descriptive and correlational type, included 381 women who were married between the ages of 40 and 64 and accepted to participate in the research. The data of the study were collected by Personal Information Form, Menopause Symptoms Rating Scale (MRS) and Daily Living Activities Schedule. Descriptive statistical techniques including percentage, arithmetic mean, standard deviation, upper and lower values were used to evaluate the data. Differences in independent groups were evaluated with Student's t test, one way ANOVA. The relationship between continuous variables was evaluated with pearson correlation analysis test. On the other hand, Sheffe and Dunnett-C tests were used to evaluate which group was caused by the difference. 0.05 was taken as the limit for statistical significance. Results: The mean score of the women who participated in the study was 16.11±10.34.