Etansiyon akıllı telefon uygulamasının hpertansiyon kontrolüne etkisi
The effect of 'etansiyon' smartphone application on hypertension control
  1. Tez No: 530163
  2. Yazar: EMRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU UZUNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
eTansiyon Akıllı Telefon Uygulamasının Hipertansiyon Kontrolüne Etkisi Giriş ve Amaç Hipertansiyon tüm dünyada sık görülen ve prevalansı giderek artan bir halk sağlığı sorunudur. Küresel anlamda yürütülen etkin tedavilere ve harcanan çabaya rağmen kan basıncı kontrolü oranları oldukça düşüktür. Kontrolsüz hipertansiyon mortalite ve morbiditeyi arttıran bir durumdur. Hipertansiyon kontrolünün sağlanamamasında, antihipertansif tedaviye ve yaşam tarzı değişikliklerine uyumun zayıf olması, hastalık yönetimine hasta katılımının olmaması, hasta eğitimi ve yaşam tarzı önerileri sunmak için zaman ve kaynakların sınırlı olması gibi birçok faktör rol oynar. Teknolojilerin gelişmesiyle, sağlık alanında hemen her alanda mobil uygulamalar kullanılmaya başlanmıştır. Bu araştırmanın amacı, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği, Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojileri bölümleri iş birliği ile geliştirilen“e-Tansiyon”akıllı telefon uygulaması yoluyla, hipertansif hastaların farkındalığının ve tedaviye uyumun artırılmasına; kan basıncı değerlerinde düşmenin ve hedefte kan basıncı kontrolünün sağlanmasına yönelik etkinliğinin araştırılmasıdır. Yöntem Araştırma semi-randomize kontrollü deneysel tipte bir çalışmadır. Birinci basamakta yürütülen bu araştırma 01.12.2017-20.12.2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya dahil edilen altı ayrı Aile Sağlığı Birimi, müdahale ve kontrol grubu 1:2 oranında olacak şekilde randomize edilerek, bu birimlere kayıtlı hipertansif hastalara arasından rastlantısal örnekleme metodu ile seçilmiştir ve araştırma kontrol grubunda 124, müdahale grubunda ise 61 hasta ile tamamlanmıştır. Katılımcılar, araştırmanın başlangıcında ve sonunda, sosyodemografik özellikleri, hastaların hipertansiyonla ilgili bilgilerini ve sağlıkla ilgili tutum ve davranışlarını sorgulayan bir anket formu ile iki kez değerlendirilmiştir. Anket formuna ek olarak ofiste kan basıncı ölçümleri alınmış olup, hastalardan bir hafta evde kan basıncı takibi yapmaları istenmiştir. Her iki grup için en az dört ay izlem süresi hedeflenmiş olup, izlem süresince kayıtlı bulundukları aile hekimleri tarafından 2013 ESH/ESC kılavuzuna göre takip edilmişlerdir. Müdahale grubundaki hastalar ek olarak eTansiyon akıllı telefon uygulamasını kullanmışlardır. Katılımcılardan ilk ve son görüşmelerde uygulanan anket formları, ofiste yapılan kan basıncı ve antropometrik ölçümleri ile evde kaydedilen kan basıncı takipleri ile birlikte müdahale grubunun uygulama ile ilgili girdi kayıtlarına ait verilerin analizinde SPSS (version 20.0, SPSS Inc., Chicago, IL, USA) programı kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerde Ki-kare ve McNemar, sürekli değişkenlerde ise normal dağılıma uyan veriler Student's T ve Eşleştirilmiş T testi; normal dağılıma uymayan verilerde Mann-Whitney U ve Wilcoxon-Sum Rank testi kullanılmıştır. Gruplar ve zaman arasındaki etkileşimi değerlendirmek için, kategorik veriler için Genelleştirilmiş Tahmin Denklemleri, sürekli verilerde ise Tekrarlı ölçümlerde ANOVA modelleri ile analiz edilmiş olup, sürekli değişkenlerdeki korelasyon Pearson/Spearman korelasyon testleriyle analiz edilmiştir. Bulgular Araştırma, kontrol grubunda 49(%39.5)'u erkek, 75(%60.5)'i kadın olmak üzere 124 hasta, müdahale grubunda ise 28(%45.9)'i erkek, 33(%54.1)'ü kadın 61 hasta ile yürütülmüştür. Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 56.9±8.2 yıldır. Araştırma için toplam izlem süresi ortalaması 176.6 gün, kontrol grubu için 183.4 gün, müdahale grubu için 162.7 gündür. Tüm katılımcıların %71.4(n=132)'ü; kontrol grubunun %76.6(n=95)'sı, müdahale grubunun ise %60.6(n=37)'sının eğitim düzeyi ilköğretim ve altı düzeydedir. Katılımcıların hipertansiyon tanısı ile toplam izlem ve tedavi süresi ortanca değeri 7 yıldır.
Özet (Çeviri)
The Effect of“eTansiyon”Smartphone Application on Hypertension Control Background and Aim Hypertension is a common public health problem and its prevalence is increasing all over the world. Blood pressure control rates are very low despite the globally effective treatments and effort. Uncontrolled hypertension is a condition that increases mortality and morbidity. Many factors play a role in the absence of hypertension control, poor adaptation to antihypertensive treatment and lifestyle changes, lack of patient participation in disease management, limited time and resources to offer patient education and lifestyle recommendations. With the development of technologies, mobile applications have started to be used in almost all areas of health. The aim of this study is to investigate the effectiveness of the“eTansiyon”smartphone application developed by us to increase the awareness of hypertensive patients and their adherence to treatment, decrease in blood pressure values and control of blood pressure in the target. Method The study is a semi-randomized controlled intervention study. This research was conducted in primary care between 01.12.2017-20.12.2018. The patients included in the study were selected by random sampling method among in six Family Health Unit that hypertensive patients registered, and there were 124 patients in the control group and 61 patients in the intervention group. Participants were evaluated twice at the beginning and at the end of the study with a questionnaire that questions their sociodemographic characteristics, their knowledge about hypertension and their attitudes and behaviors related to health. In addition to the questionnaire, blood pressure measurements were taken at the office and they were asked to monitor blood pressure at home for one week. Both groups were followed-up for at least four months according to the 2013 ESH / ESC guidelines. Patients in the intervention group also used the“eTansiyon”smartphone application. SPSS program was used in the analysis of the data of the questionnaire forms used in the first and last interviews, blood pressure and anthropometric measurements in the office and home blood pressure monitoring records of all participants and log inputs of the intervention group associated with the mobile app. Chi-square and McNemar tests were used categorical variables. In Continuous variables, Student's T test and Mann-Whitney U were used for parametric data, and Paired-T test and Wilcoxon-Sum Rank test were used for nonparametric data. To evaluate the interaction between groups and within groups, Generalized Estimation Equations models were used for categorical data and Repeated Measures ANOVA models were used in continuous data. The correlation between the continuous variables was analyzed by Pearson / Spearman correlation tests. Results The study was carried out with 124 patients whom of 49 (39.5%) were male and 75 (60.5%) were female in control group, with 28 (45.9%) male and 33 (54.1%) female, totally 61 patients in the intervention group. The mean age of the participants was 56.9 ± 8.2 years. The mean follow-up period was 176.6 days for the control group, 183.4 days for the control group and 162.7 days for the intervention group. Education level of 71.4% (n = 132) of all participants; 76.6% (n = 95) of the control group and 60.6% (n = 37) of the intervention group was at primary education level and below. The median value of total follow-up and treatment duration of the participants with the diagnosis of hypertension is 7 years.