Gazetecinin işi, hak gazeteciliği ve insan hakları
The job of journalist, rights journalism and human rights
- Tez No: 530169
- Danışmanlar: PROF. DR. İOANA KUÇURADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Geçmişten bugüne gazetecilikte yaşanmakta olan sorunlarda ve bu sorunların çözümünde kişi olarak gazetecinin rolü büyüktür. Meslekteki sorunların temelinde, gazetecinin etik ve insan hakları bilgisinden yoksun olması yatmaktadır. Bir gazetecinin işini amacına ve işlevine uygun yapabilmesinin yolu, önce insan olmayı başarmasından geçer. İnsanlaşmayı başarmak ise etik bilgiyle mümkün olabilir. Tezin birinci bölümünde, gazetecilik mesleğinin tarihsel gelişimi özetlenmiş ve bir meslek olarak gazeteciliğin amacının ve işlevinin ne olduğu tartışılmıştır. Ayrıca insan haklarının ne olduğu, neleri talep ettiği ortaya konmuş ve gazetecilik mesleğinin insan haklarıyla ilgisi tartışılmıştır. İkinci bölümde, bir insan olarak gazeteciye yakından bakılmış; insanlaşma, insanın işi, etik kişilik özellikleri, özgürlük ve tercih yapma arasındaki ilişkiler tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, hak gazeteciliğinin ne olduğu irdelenmiş, bu gazetecilik anlayışının insan haklarının korunmasındaki rolü ve gazetecilik mesleği için yol gösterici olup olamayacağı tartışılmıştır. Sonuç olarak, medyanın bugün içinde bulunduğu durum göz önüne alındığında, sesleri duyurulmayan farklı grupların sesini duyurmaya ve haklarının ihlalini önlemeye çalışması bakımından hak gazeteciliğinin önemli bir çaba olduğu dile getirilmiştir. Ancak hak gazeteciliği gibi farklı gazetecilik arayışlarının da gazeteciliğin amacına ve işlevine uygun yapılabilmesi için, etik bilgisinin ve felsefî-etik temellere dayalı insan hakları eğitiminin her gazeteci için bir zorunluluk olduğu ortaya konmuştur. Ayrıca hangi başlık altında gazetecilik yapıldığına bakılmaksızın bütün gazetecilerin böyle bir eğitimden geçmesi gerektiğine dikkat çekilmiştir. Çünkü gazetecilik yaparken insanın değerini ve insan haklarını korumak, tek tek her gazetecinin sorumluluğudur.
Özet (Çeviri)
From the past to the present the personality of the journalist plays a decisive role in the problems faced in journalism and in their solution. At the heart of the professional problems of journalism lies the lack of ethical and human rights knowledge of the journalist. In order that a journalist can carry out his job in accordance with its goal, his humanization is necessary. Humanization is possible through ethical knowledge. In the first part of this thesis, the historical development of journalism as a profession is summarized and its purpose and function is discussed. Subsequently the questions of what human rights are and of what they demand, as well as the relation of journalism to human rights has been discussed. In the second part, the journalist as a person was put on the focus and the relationships among“the job of the human being”, ethical personality, freedom and choice have been discussed. In the third chapter,“rights journalism”and its role in the protection of human rights, as well as the possibility of guiding the profession, is discussed. The conclusion reached from these discussions is that, when the state of affairs in today's media is taken into consideration, it is possible to claim that rights journalism is an important attempt to make heard the voices of the different groups whose voices are not heard and thus to prevent the violation of their rights. It has been also shown that for this purpose education of human rights based on philosophical-ethical knowledge is a necessity for every journalist, so that different journalistic experimentations, such as rights journalism, can be made in accordance with the purpose of journalism. It is also claimed that all journalists should undergo such an education regardless of the area of journalism in which they work, because it is the responsibility of every journalist to protect human rights and the value of the human being.