A tale of Ulus Square: A critical assessment of continuity, transformation and change in a historic public open space in Ankara
Ulus Meydanı'nın hikayesi: Ankara'daki tarihi bir kamusal açık alanın sürekliliği, dönüşümü ve değişimi üzerine eleştirel bir değerlendirme
  1. Tez No: 530217
  2. Yazar: ELİF SELENA AYHAN KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 567
Özet
İnsan ve fiziki çevre arasındaki sürekli etkileşimin sonucunda meydana gelen tarihi kentler, iç ve küresel ekonomi ve siyaset nedeniyle hızlı bir dönüşüm tehdidi altındadır. Tarihi kentlerin ayrılmaz bileşenleri olarak, kamusal açık alanlar bu dönüşümün en savunmasız unsurlarından biridir. Türkiye'nin mevcut yasa ve yönetmeliklerinin tarihi kamusal açık alanları ayrıntılı bir şekilde tanımlamaması ve koruma yöntemleri geliştirmemesi, bu alanların kültürel öneminin hızla kaybolmasına neden olmaktadır. Ayrıca, kamu otoriteleri tarafından gerçekleştirilen yeniden işlevlendirme, yıkım, rekonstrüksiyon ve sokak sağlıklaştırma çalışmalarının çoğu, Türkiye'deki tarihi kamusal açık alanların özgünlüğünde ve bütünlüğünde geri dönülemez bir hasara yol açmaktadır. Bu tarihi kamusal açık alanlar arasında, hem Ankara hem de Türkiye için sembolik bir anlamı olan ve sürekli olarak kentin ana merkezlerinden biri olarak işlev gören Ulus Meydanı, özellikle son yıllarda geliştirilen projelerin yönlendirdiği hızlı bir dönüşüm sürecindedir. Bu nedenle tez, Ulus Meydanı örneğine odaklanmakta ve Ankara'daki en önemli kamusal açık alanlardan biri olarak, 19. yüzyıldan itibaren ortaya çıkışı ve dönüşümü üzerine özel bir vurgu ile, hikayesini anlamaya çalışmaktadır. Ayrıntılı bir kentsel restitüsyon çalışması ile tez, Ulus Meydanı'na atfedilen değerleri ortaya çıkarmayı ve zaman içinde değişime neden olan veya değişimi hızlandıran ana faktörleri tanımlamayı amaçlamaktadır. Tarihi analiz, değerlerin anlaşılması ve değişim faktörlerinin tanımlanması için geliştirlen sistematik çerçevesi, yaklaşımı ve sonuçları ile bu tez, Ulus Meydanı'nın ve Türkiye'nin diğer tarihi kamusal açık alanlarının daha derin bir şekilde anlaşılması ve böylelikle korunmasına zemin oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Historic cities – which are complex entities formed by continuous interaction between physical and human environment – are under the threat of rapid transformation due to the domestic and global economy and politics. As inseparable components of historic cities, public open spaces are one of the most vulnerable elements of this transformation. The lack of a detailed definition of historic public open spaces and a method for their conservation in current laws and regulations in Turkey, result in the rapid loss of their cultural significance. Moreover, most of the refunctioning, demolition, reconstruction and street rehabilitation works held by the public authorities have been causing an irreversible damage to the authenticity and integrity of historic public open spaces in Turkey. Among these historic public open spaces, Ulus Square that constitutes a symbolic meaning both for Ankara and Turkey and continuously functioned as one of the main centres of the city, is under a rapid transformation process mainly directed by the projects developed in the last decades. Therefore the thesis concentrates on the case of Ulus Square and tries to understand its story, as one of the most significant public open spaces in Ankara with a special emphasis on its emergence and transformation starting from the early 19th century until today. Through a detailed urban restitution study, the thesis aims to reveal the values ascribed in Ulus Square and to identify main factors causing or accelerating the change in values in time. With its systematic framework developed for the historical analysis, value assessment and identification of change factors, its approach and outcomes, the thesis would provide a basis for a deeper understanding and conservation of Ulus Square as well as other historic public open spaces in Turkey.