Toplam kalite yönetimi ve bir uygulama
Total quality management and an application
  1. Tez No: 530274
  2. Yazar: AZİZ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Harita Mühendisliği mesleki olarak ilk aşamada akıllarda, yeryüzünün tamamının veya bir kısmının en küçükten en büyük birime uzunluk, alan ve hacim ölçülerinin belirli bir teknik, elektronik araç, gereç ve yazılım kullanılmadan kalem ve kâğıt kullanılarak çizimi olarak algılansa da, temelinde alım ve aplikasyona dayalı yersel ve fotogrametrik yöntemler kullanarak, yeryüzünün tamamının veya bir bölümünün istenilen ölçekte topografik ve tematik haritasının üretilmesinden, kıta hareketlerinin belirlenmesinden, kayıt altına alınmasından, coğrafi bilgi sistemlerinin oluşturulmasından, kırsal ve kentsel toprak düzenlemesinden, yeryüzünün dört boyutlu olarak ölçülmesinden haritalandırılması ve modellenerek gösterilmesinden sorumlu bir alandır. İstanbul'da bulunan harita şirketlerinin birçoğu inşaat yapımında faaliyet göstermekte olup belediyeler ve tapu kadastro müdürlüklerine teknik destek sağlamaktadır. İnşaat yapımında, arsa sınırlarının aplikasyonu, yol ve arsa kotlarının alınması, bina aplikasyonu gibi alanlarda faaliyet gösterirler. Aplikasyon ve alım sonrasında elde edilen veriler, mesleki bir programa atılarak işlenir, işlenen veriler evrak haline getirilir. Bu noktada verinin mekânsal olarak üretimi ve kullanımı arttıkça bu ürünün hatasız ve kaliteli olma arayışı da ortaya çıkmış ve artmıştır. Ancak işlenen ve elde edilen ürünün çıkışından sonra hatasının fark edilerek yeniden doğru veriyi elde etmek için izlenen yolların tekrarlanması zaman ve maliyet kaybına neden olmaktadır. Bu açıdan üretim ve üretimin sonunda ürünün elde edilmesi aşamasına kadar olan süreç doğruluğu ve hassasiyeti yüksek bir şekilde tasarlanmalı, çalışılan ortam, kullanılan elektronik araç, gereç ve yazılım, personelin mesleki bilgisi, değerlendirildiğinde ve bu süreç başından sonuna kadar takip edilip denetlendiğinde, maliyet ve zaman kaybı minimuma inecektir. Bütün bu bileşenler göz önünde bulundurulduğunda Kalitenin sağlanabilmesi için ortaya bir yönetim problemi çıkmaktadır. Bu tezde verinin elde edilip işlenmesi sürecinde güncel sorunların ve hataların çözümünü sağlamak için yaklaşım olarak TKY sunulmuştur. İstanbul genelinde yüz tane harita şirketinde TKY yaklaşımı hakkında sorunların belirlenmesi açısından anket yapılmış, çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Even though, professionally Survey Engineering is perceived as a drawing from the smallest to maximum unit, length, area, and volume measurements of all or some of the Earth using pencil and paper without using a specific technique, electronic tools, materials and software, İt is based on reception and application using terrestrial and photogrammetric methods from the topographic and thematic map of the whole or a part of the earth is produced at the desired scale, From the determination of continental movements, from being recorded, from the creation of geographic information systems is a field that is responsible for mapping and modeling the world as measured in four dimensions. Many of the map companies in Istanbul active in construction that provide technical support to municipalities and land registry cadastral directorates. The companies operate areas such as the application of land boundaries, the acquisition of road and land elevations, and the application of buildings in construction. The data obtained after the application and the reception are processed by a professional program and the processed data are converted into documents. At this point, as the spatial production and usage of the data increases, the search for this product to be error-free and quality has emerged and increased. However, after the output of the processed and obtained product is time-consuming and costly to recognize the error and repeat the ways to get correct data. From this point , the process accuracy and precision must be designed highly up to the stage of get the product at the end of production, when the working environment, electronic tools, equipment and software used, the professional knowledge of the personnel is evaluated and monitored from the beginning to the end of this process, cost and time loss will be minimized. That all these components are taken into consideration, there is a management problem in order to provide quality. In this thesis, TQM is presented as an approach in order to solve the current problems and errors in the process of obtaining and processing the data. A survey was maden to determine the problems about TQM approach in one hundred survey companies in Istanbul and solution proposal was presented.