Toplam kalite yönetimi ve uygulamadan bir örnek: MA-PA
Total quality control and an example of application: MA-PA
  1. Tez No: 151346
  2. Yazar: MEHMET EMRE ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ ve UYGULAMADAN BİR ÖRNEK ÖZET Günümüzde kalite sözcüğünün bize ifade ettiği kavram büyük değişmelere uğramıştır. Kalite artık bu işle ilgili belirli kişilerin değil, bir firmadaki her kademedeki ve bütün çalışanların sorumluluğu altındadır. Amaç ürünler arasındaki hatalı parçaların bulunup çıkarılması değil, hiç hata oluşmayacak şekilde üretim yapılmasıdır. Hatasız üretimden kast edilen şey mamulün tasarım aşamasından başlayıp, imalattan çıkıncaya ve müşterinin eline geçinceye kadar yapılacak bütün işlemlerde meydana gelebilecek hataların ortaya çıkma ihtimalinin ortadan kaldırılmasıdır. Kalite kavramı, kavramın tam olarak bilinmediği 1950 öncesi dönemde müşteri talebinin arzdan fazla olduğu ve dolayısıyla üreticilerin ne kadar kaliteli ürettiğinin pek de önemli olmadığı zamanlarda ortaya çıkmaya başlamıştır. Daha sonra zamanla teknolojinin gelişmesiyle arzın artması ve talebin aynı oranda artmaması sonucu tüketiciler artık üretilen mallara daha seçici yaklaşmaya başlamışlardır ki bu yıllar kalite kavramının öneminin yavaş yavaş anlaşılmaya başlandığı yıllardır. Toplam Kalite Yönetimi (TKY) kavramı ise gerçek anlamda Japonya'da 1950'lerde William E. Deming ve Joseph Juran gibi Amerikalı bilim adamlarının öncülüğünde ortaya çıkmıştır, ve TKY ile ilgili düşüncelerin büyük çoğunluğu üretim sektörü kökenlidir. İkinci dünya savaşı sırasında ABD 'de %100 ürün kalitesi kontrolünün iyi bir çözüm olmadığı görülmüştür, daha sonra 1950'li yıllarda Juran kalite maliyetleri ile ilgili çalışmalar yapmış ve 1961' de sıfır hata kavramı geliştirilmiştir. Bu işin dünyada öneminin kavranması ise 1950'li yılların ilk çeyreğinde Japonya'da Toplam Kalite Kontrolü ile ilgili seminerler vermesi ve Japonların batıda geliştirilen Toplam Kalite kavramını kendi toplum yapılarına ve üretim sistemlerine uygulamaları sonucu bütün Dünya pazarlarında ürettikleri kaliteli ve uygun fiyatlı ürünlerle önemli bir yer edinmeleriyle başlamıştır. Bu yüksek kaliteli ve düşük maliyetli üretimin sırrını arayan batılı üreticiler sırtın Toplam kalite felsefesi olduğunu anlamışlardır. Günümüzde firmaların ürünleri giderek belli standartlarla sınırlanmış hale gelmektedir, bunun esas sebebi kaliteye verilen önemin artmasıdır, zira kaliteye verilen önemin arttığı tüketicilerin tercihlerine bakarak da görülebilir. Dolayısıyla artık kalite en önemli rekabet unsurlarından biri durumundadır. Kaliteye ulaşmak için de Toplam Kalite felsefesinin çizdiği en önemli yol, hataların meydana geldikten sonra elenmesini değil, hata meydana gelmeyecek şekilde üretim yapılmasını-yani sıfır hatayı, ve bu amaç doğrultusunda sürekli gelişmeyi sağlamaktır. ıxBu çalışmada Toplam Kalite Yönetimi' nin ileri sürdüğü görüşler üzerinde çalışılmış, üretim sistemlerine uygulanması incelenmiştir. Ayrıca üretim sistemlerinde Toplam Kalite yaklaşımının önemine değinilmiş, ve toplam kalite yönetiminin etkin bir şekilde uygulanmasının organizasyonlara sağlayacağı yararlar savunularak, mevcut faydalar MA-PA firmasında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
TOTAL QUALITY MANAGEMENT AND AN EXAMPLE THE FROM APPLICATION SUMMARY Since today, the meaning of quality has changed a lot. In today's organizations quality is no longer in the responsibility of only the quality department, but it is the responsibility of all employees in the organization. The aim of quality is not to find and eliminate the defects in the products, but to make the production without errors. Producing without errors is a long process, starting from the design, continuing through the production, and ends after delivering the final product to the customer, and during all these steps the probability of appearence of any errors should be eliminated. The quality concept, has started to form before 1950' s when demand was higher than supply, causing the importance of the production quality to be meaningless. But with the technological developments, and with the higher increase of supply, which is more than the increase of demand, consumers have been started to be more selective, which caused the the quality concept gained it's importance. Total Quality Management (TQM) concept has appeared in 1950's in Japan, by the leaderships of American scientists like William E. Deming, and Joseph Juran. Most of the ideas about Total Quality Management have originated in the production sector. During World War JJ, it has seen that, 100% product quality control was not a good solution. Then in 1950's Juran was working on quality costs, and he had developed the“Zero Defect”concept in 1961. In fact the importance of quality term has began to understand after the seminars about Total Quality Control in Japan. After these studies, Japanese manufacturers started to apply the quality technics by adapting these western based concepts to their cultural structure. They gained greater success by producing high quality products with low costs, and started to dominate the world markets, which also surprised the western nations, and helped them to remember the importance of quality again. Today, the products of the firms are bounded by pre-determined standarts, which is because of the gaining importance to quality. This can also be seen in the choices of consumers, which made the quality one of the most important elements of the competition. In order to reach quality in TQM, the defected products should not be eliminate after the defects occur, but it should be produced for the aim of producing without errors. By eliminating the soruces of errors, and by continious development, the“Zero Defect”target of TQM could be reached. XIIn this study, the principles of TQM and the applications of TQM principles to manufacturing systems have investigated detailly. Also it has been told about the importance of TQM in manufacturing systems, by discussing the brief benefits of TQM to the organizations, whcih uses it effectively. Lastly the benefits have discussed on a manufacturer in Turkey: MA-PA. xn