Toplam kalite yönetimi ve bir uygulama
Total quality management and an application
  1. Tez No: 61141
  2. Yazar: OSMAN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. H. MURAT MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Bu çalışmada kalite, kalite kontrol ve çağdaş bir yönetim anlayışı olan Toplam Kalite Yönetimi kavramları tanıtılmış ve Toplam Kalite Yönetiminin özellikleri ve temel öğeleri hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca kalite konusunda problemleri olan bir kumaş boyama fabrikasından alınan verilerle bir uygulama çalışması yapılmış ve bu çalışma sonucunda ilgili fabrikada, özellikle kumaşların renklerinin istenilen kalitede elde edilemediği ve boyama işleminin gerçekleştirildiği makineların bir takım sebeplerle boş bekledikleri tespit edilmiştir. Fabrikanın bu tür problemlerden kurtulması için üst yönetime, Toplam Kalite Yönetimi Sistemine geçmeleri tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this dissertation, quality, quality control and Total Quality Management which is a contemporary management issue was introduced, and the characteristics and the main elements of Total Quality Management was also considered. Furthermore, an application was made by using the data which were taken from the cloth dyeing plant which has some problems in quality. As a result, problems were detected: the quality of the cloths' colors are not as good as desired and the dyeing machines were idle because of some reasons. The Total Quality Management System was proposed to the top management in order to solve the foregoing problem. Ill