Türkiye ve Avrupa'nın kara para aklanması ile mücadele yöntemlerinin mukayeseli olarak incelenmesi
Comparative study of turkey and the European оn the methods of combating money laundering
- Tez No: 530291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKŞAN ARTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kara para aklama; organize ve sınır aşan bir suç olarak, özellikle teknolojik gelişmelere bağlı olarak artmaktadır. Aklamanın yalnızca ekonomik değil, sosyal yönden de toplumlar üzerinde yıkıcı etkileri olduğu görülmektedir. Kara para aklama faaliyetinin, ekonomik ve sosyal alanlarda büyük tahribatlar oluşturması nedeniyle son dönemde kuruluşlar nezdinde yerel, bölgesel ve küresel ölçekte bu suçla mücadele edilmektedir. Suçtan elde edilen gelirlerin nakit formda olması ve bu durumun beraberinde getirdiği olumsuzluklar nedeniyle aklayıcılar; fonları finansal sisteme dâhil etme ve bu fonları mümkün olduğu kadar kaynağından uzaklaştırma çabasındadırlar. Kara paranın belli bir ülkede kolay aklanabiliyor olması ülkenin ekonomik durumu ve küresel itibarı açısından bir takım olumsuzlukları beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada; kara paranın tanımı, aklama aşamaları, aklama yöntemleri gibi kavramsal çerçevenin yanında, aklamanın önlenmesine yönelik uluslararası kuruluşların yaptığı yasal düzenlemeler ortaya konulmuştur. Bununla beraber AB Direktifleri çerçevesinde kara paranın aklanması ile mücadelede Türkiye ile Avrupa Birliği mukayeseli olarak incelenerek, çalışmanın mevcut literatüre katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Money laundering which is an organized and transnational crime increases especially associated with technological developments. It is seen that money laundering is a destructive effect on the society not only economically but also the socially. Due to the fact that money laundering activity creates big devastations in economic and social areas, lately it has been a fight locally, regionally and globally against money laundering by institutions. Because of incomes from the crime are in cash and the inconveniences that come with it, money launders have a great effort to transfer the funds in the financial system and to move them away from its source as much as possible. The fact that money laundering is easy in a country brings many negative effects in terms of economic situation and global reputation of the country. According to this study; the definition of money laundering, its steps and methods are researched along with the activities of global organizations which work to prevent the money laundering. Additionally, current situations of Turkey and European Union in the fight against money laundering in terms of European Union's directives has been analyzed on a comparative basis and it is aimed to contribute the existing literature.