Üniversite mezunu uzun süreli genç işsizlerin çalışma yaşamına ilişkin beklentilerinin incelenmesi: Ankara ili örneği
University graduate long-term unemployment young's investigation of expectations working life: The case of Ankara
  1. Tez No: 530290
  2. Yazar: SÜHEYLA ERİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Uzun süreli işsizlik kavramı bireyin en az 1 yıl işsiz kalma durumunu ifade etmektedir. Eğitimli bireylerin uzun süreli işsiz olması ise içerisinde bir çelişki barındırmaktadır. Zira yüksek düzeyde eğitime sahip bireylerin daha düşük düzeyde eğitime sahip bireylere göre işgücü piyasasında daha avantajlı olacağı varsayılmaktadır. Ancak Türkiye işgücü piyasasında olduğu gibi bölünmüş işgücü piyasasına sahip ülkelerde eğitimin bireye büyük bir katkı sağlamadığı görülmektedir. Dolayısıyla bireyin işgücü piyasasındaki konumunu belirlemede yükseköğretimin yanı sıra işgücü piyasasının koşulları da önemli bir etken olmaktadır. Literatürde eğitimli gençlerin kamu sektöründe istihdam edilmek üzere“kuyruğa”girdiği ve bu durumun eğitimli gençler arasında işsizlik süresini uzattığı belirtilmektedir. Ayrıca Y kuşağını oluşturan günümüz gençlerinin önceki kuşaklara göre eğitime görece daha fazla yatırım yaptıkları için, çalışma yaşamı beklentilerinin yüksek olduğu ve iş arama sürecinde seçici davrandıkları ifade edilmektedir. Tez çalışmasının amacı lisans veya lisansüstü eğitime sahip olup, uzun süreli işsiz olan gençlerin çalışma yaşamına ilişkin beklentilerini tespit etmektir. Araştırma Nicel araştırma yöntemlerinden biri olan“tarama (survey) modeline”göre tasarlanmıştır. Kartopu örnekleme yolu ile 420 katılımcıya anket uygulanmış; bazı anketlerin eksik bilgi içermesi nedeniyle veri analizi 375 anket üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların çoğunluğunun (%73,1) kamu sektöründe çalışmak istediği tespit edilmiştir. Ayrıca örneklemde yer alan gençlerin %61,3'nün 2.501 TL- 4.500 TL arasında ücret düzeyinde bir iş istediği ve % 64,3'nün Çalışma Yaşamı Sonuç Beklentisi Yüksek (Ç.Y.S.B.Y) kategorisinde yer aldığı belirlenmiştir. Elde edilen verilerin frekans ve yüzdesel dağılımları incelenmiş, ardından araştırmada belirlenen hipotezler Pearson ki-kare analizi ile test edilmiştir. İstatistiksel veri analizi sonucunda Çalışma Yaşamı Sonuç Beklentisi Ölçeği (Ç.Y.S.B.Ö) ile; katılımcının hanehalkı geliri, ilk iş arama durumu, iş bulma beklentisi (1 yıldan kısa süre/ 1yıldan uzun sürede) arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Dolayısıyla Ho hipotezi reddedilerek H1 hipotezi kabul edilmiştir. Ayrıca Çalışma Yaşama Sonuç Beklentisi Ölçeği ile Üniversite Eğitimi Sonuç Beklentisi Ölçeği Pearson koreleasyon analizi ile test edilmiş; değişkenler arasında istatistiksel olarak doğrusal bir ilişki olduğu bulunarak, H1 hipotezi kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The term long-term unemployment refers to an individual's at least one year of unemployment. The long-term unemployed of educated individuals is a contradiction. It is assumed that individuals with a high level of education will be more advantageous in the labor market than individuals with lower levels of education. However, education in countries with divided labor market like Turkey, it is seen it isn't providing a major contribution to the individual. Therefore, higher education alone is not sufficient to determine the position of the individual in the labor market; The conditions of the labor market are also an important factor in determining the position of the individual in the labor market. It is stated in the literature that educated young people are queued for employment in the public sector and this situation prolongs the unemployment period among the educated young people. Moreover, it is stated that today's young people who make generation Y are more selective in their job search process due to their higher working life expectancy compared to previous generations. The aim of the thesis study is to determine the expectations of the young people who have undergraduate or graduate education and who are unemployed for long term. The research was designed according to the“survey model”which is one of the quantitative research methods. A questionnaire was applied to 420 participants via snowball sampling; Because some of the surveys contain incomplete information, data analysis was carried out through 375 questionnaires. As a result of the study, it was determined that the majority of the participants (73.1%) wanted to work in the public sector. In addition, it was determined that 61.3% of the young people in the sample wanted a job level between 2.501 TL and 4.500 TL and 64.3% of them were in the High Work Life Result Expectation (Ç.Y.S.B.Y) category. The frequency and percentage distributions of the obtained data were examined and the hypotheses determined in the study were tested with Pearson chi-square analysis. As a result of statistical data analysis, Work Life Result Expectation Scale (Ç.Y.S.B.Ö); A statistically significant relationship was found between the participants' household income, first job search status, expectation of finding a job (less than 1 year / more than 1 year). Thus H1 hypothesis is accepted. In addition, the results of the Study Expectation for Survival Scale and the University Education Outcome Expectation Scale were tested with Pearson correlation analysis; H1 hypothesis was accepted by finding that there was a statistically linear relationship between the variables.