Kurumsal iletişim yönetimi çeçevesinde iletişim uygulamaları: Konya Büyükşehir Belediyesi
Communication applications on corporate communication management: Konya Metropolitan Municipality
- Tez No: 530309
- Danışmanlar: PROF. ÖMER BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Kurumsal iletişim, kurumların var olma, kendilerini anlatma, imaj oluşturma, markalaşma, kurum kültürünü ve itibarını oluşturma süreçlerinde, işletmenin felsefesinin yansıtılmasında doğru ve eksiksiz bilgi sunan iletişim sürecidir. Belediyelerde bu süreç, daire başkanlıklarının katkısıyla stratejik planın hazırlanması ve uygulanması evresinde yerel halkın da istek ve şikâyetleri ile hizmet planlarının oluşturulması ve hizmetlerin kamuoyuna aktarılması olarak işleyen bir yönetim fonksiyonudur. Bu doğrultuda tez çalışmasında Konya Büyükşehir Belediyesi'nin kurumsal iletişim uygulamaları incelenmiştir. Çalışmada literatür taraması yapıldıktan sonra teorik bilgilere destek olması açısından Belediye Başkanı ile görüşme yapılmıştır. Belediyenin 2017 yılında gerçekleştirdiği kurumsal iletişim çalışmaları incelenmiş, kurumsal iletişim faaliyetlerinde görev alan birimlerden bu kapsamda bilgiler alınmıştır. Çalışmada, yerel halkın belediyenin kurumsal iletişim faaliyetleri hakkındaki görüşleri incelenmiştir. Konya'da yaşayan 18 yaşından büyük yerel halk üzerinde rastlantısal örneklem alma tekniği kullanılarak bir alan araştırması yapılmış ve 507 anket istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda Konya Büyükşehir Belediyesi kurumsal iletişim çalışmalarının Konya'nın imajına katkı sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Corporate communication is communication process that provides accurate and complete information in corporates' processes of existence, self-expression, image formation, branding, creation of culture and reputation and in reflection of philosophy of the establishment. In municipalities, this process is a management function which is the preparation of service plans according to requests and complaints of local people during the stage of preparation and implementation of strategic plan with contribution of all departments and conveying services provided to the public. In this direction, corporate communication applications of Konya Metropolitan Municipality were examined in the thesis study. After the literature review was done, the Mayor was interviewed in order to support the theoretical knowledge. The corporate communication activities carried out by the municipality in 2017 were examined and information was received from the units involved in corporate communication activities in this scope. In the study, the views of local people about the corporate communication activities of the municipality were investigated. A field research was conducted on local people older than18 years old living in Konya by using accidental sampling method and 507 questionnaires were evaluated statistically. As a result of the study, it was determined that the corporate communication activities of Konya Metropolitan Municipality contributed to the image of Konya.