Hazır giyim işletmelerinde parça boyama hataları ve hatalı ürünlerin yeniden kullanımında farklı tasarım uygulamaları
Different design implementations of reusing defective products and faults of painted part products in ready wear operations
- Tez No: 530316
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Araştırma konusu olarak hazır giyim işletmelerinde parça boyama hataları ve hatalı ürünlerin yeniden kullanımında farklı tasarım uygulamaları alınmıştır. Bu doğrultuda araştırmanın ilk bölümünde hazır giyim sektörü, hızlı moda, ekolojik moda, sürdürülebilir moda ve bu kavramların ilişkili olduğu diğer konular incelenmiştir. İkinci bölümde ise, hazır giyim sektöründe kullanılan parça boyama tekniğinin ne olduğu, nasıl uygulandığı, çeşitlerinin neler olduğu, parça boyama tekniğinde yapılan hataların türleri, neden-sonuçlarının neler olduğu ve bir X parça boyama firmasında 1 ayda oluşan fire miktarları belirlenmiştir. Araştırmanın son aşamasında ise sürdürülebilir moda yaklaşımı ile hatalı parça boyama ürünlerinin yeniden kullanılarak geri dönüşümü yapılmış, yeni giysi tasarımları oluşturulmuştur. Araştırmada kullanılan veriler bir X parça boyama firmasında, araştırmacı tarafından geliştirilen gözlem ve görüşme formu ile toplanmıştır. Elde edilen verilere göre parça boyama tekniğinin hızlı modaya hızla cevap veren teknik olduğu, parça boyamada pek çok hata ile karşılaşılabileceği, bu hatalar sonucu özellikle büyük deformasyonların olduğu ürünlerin geri dönüşümünün yapılamayarak atık durumuna geldiği görülmüştür. Araştırma verilerinin toplandığı parça boyama firmasının (X parça boyama firması) yıllık atık miktarı ve her parça boyama firmasından aynı miktarlardaki atık üretimi olduğu düşünüldüğünde; parça boyama atıklarının çevre sorunları üzerinde önemli bir etken olduğu kesindir. Bu nedenle X parça boyama firmasından elde edilen hatalı parça boyama ürünleri sürdürülebilir moda yaklaşımı ile değerlendirilip yeniden kullanılarak, geri dönüşümü yapılmıştır. Hatalı parça boyama atıklarının yeniden kullanım uygulamaları belirlenen 5 adet yöntem-tekniğe uygun olarak yapılmış, 11 adet model oluşturulmuştur. 11 adet model ve bu modellere kombin olabilecek özelliklerde üretilen ürünler ile toplam 20 adet yeni giysi tasarımları oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında oluşturulan giysilerin tasarım sürecinin, sık uygulanan tasarım süreçlerinden farklı olduğu görülmüş ve iki tasarım sürecinin karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Different design implementations of reusing products and faults of painted part products are designated as the dissertation subject in ready wear operations. Accordingly, in the first part of this dissertation, ready wear sector, fast fashion, ecological fashion, sustainable fashion and the other subjects which are related to them are examined. In the second part, what the technic of painting parts in ready wear sector is, how it is implemented, what the variations of mistakes which are done in the technic of painting parts, what the cause and effects are and the wastage quantities of an X firm who paints parts in one month are designated. In the last part of dissertation, new clothing designs are created by reusing and making recycling of faults of painted part of products with sustainable fashion approach. The data which are used in this dissertation are gathered in an X firm through the observation and interview firms which are developed by the researcher. According to the gathered data, that the painting part technic is a fast technic which answers the needs of the last fashion, that to multitudionus failures can be met in the painting parts, as the results of these failures, especially, the products which have serious deformations cannot be recycled and has become waste, are observed. It is certain that the cuttings of painted parts are an important factor on the environmental problems when the annual cuttings quantity of the X part painting firm and every part painting firm which produces the same amount of waste are considered. Therefore, faults of painted part products which produce in X firm are created by reusing and making recycling with sustainable fashion approach. Reusing implementations of the waste of the faults of painted part products are made in accordance with the previously designated five different method technic and created piece of eleven models. Eleven models and twenty new clothing designs are confected which is being combination of this models. It is observed that the design process of the collection which is confected in the course of the research is different from the frequent applied design processes and are made comparison between two design process.