Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine göre ayıplı taşınır mal satışı nedeniyle doğan müteselsil borçluluğun tabi olduğu hükümler
Governing provisions of joint and several obligations inflicted due to sale of defective movable goods in terms of Consumer Protection Law
  1. Tez No: 530326
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÇİLCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu tezin konusunu Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Kapsamında ayıplı taşınır mal satışı nedeniyle doğan müteselsil borçluluğun tabi olduğu hükümler oluşturmaktadır. Bu doğrultuda ilk olarak, satıcı, üretici, ithalatçı ve kredi verenin sorumluluğunun kapsamı açıklanmıştır. Tezin ikinci bölümünde, müteselsil borçluluğa ilişkin genel bilgiler verilerek tüketici ve borçlular arasındaki dış ilişkide tarafların hukuki durum ve işlemleri incelenmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, tüketiciyi tatmin eden müteselsil borçluya tanınan başvuru imkânları açıklanarak rücu hakkı ve halefiyetin koşulları ile tabi oldukları zamanaşımı süresine ilişkin detaylı bilgi verilmiştir. Tezin son bölümünde ise, rücu hakkı veya halefiyetin yanı sıra satıcı, üretici ve ithalatçının tacirler arası ticari satış sözleşmesi kapsamında zincirleme satış ilişkisinden doğan talep hakları ve bu hakkın koşulları ile tabi olduğu zamanaşımı süresi irdelenmiştir. Tezde yer alan bölümler hazırlanırken doktrinde ileri sürülen görüşler ile ulusal ve uluslararası mevzuatta yer alan düzenlemeler, mahkeme kararları ve uygulamada karşılaşılan sorunlar dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Governing provisions of joint and several obligations inflicted due to sale of defective movable goods in terms of consumer protection law is the subject of this dissertation. Accordingly, scope of seller, manufacturer, importer and creditor are explained in the first instance. In chapter 2 of the dissertation, general information related joint and several obligation is given therefore legal status and transactions of external relationship of consumer and debtors were examined. In chapter 3 of the dissertation, application opportunities for debtor who perform to the consumer explained, thereby detailed information is given regarding conditions of recourse and subrogation with governing time bar. In last chapter of the dissertation, besides right of recourse and subrogation, claim rights of manufacturer and importer inflicted from successive sales relationship within the scope of sale contract and conditions of claim rights with governing time bar were studied. Doctrine observations, national and international legislations, court decisions and problems encountered in practice were considered during the preparation of chapters of dissertation.