Tüketici olarak hasta hakları
Patient rights as consumers
- Tez No: 407197
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN PETEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gediz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Sağlık alanında, kişilik hakkının yansımalarından en önemlisi hasta haklarıdır. Hasta hakları, ülkemizde esas olarak Hasta Hakları Yönetmeliği ile düzenlenmiştir. Bağımsız çalışan hekim ile hasta arasındaki sözleşme ilişkisine hekimlik sözleşmesi, özel hastane işleticisi ile hasta arasındaki sözleşme ilişkisine ise hastaneye kabul sözleşmesi adı verilmektedir. Kamu kurum ve kuruluşları tarafından işletilen hastaneler ile hastalar arasında sözleşme ilişkisi yoktur. Hasta ile hekim veya özel hastane arasındaki sözleşme ilişkisi, genel olarak Türk Borçlar Kanunu'nun vekâlet sözleşmesi hükümlerine, istisnai olarak eser sözleşmesi hükümlerine tabidir. Hasta Hakları Yönetmeliği'nde“Tıbbi Özen Gösterilmesini İsteme”,“Kendisine İlişkin Olarak Genel Bilgi İsteme”,“İzin ve Onay Olmaksızın Tıbbi İşleme Tabi Tutulmama”hakları öne çıkmaktadır. 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun uyarınca hasta, tüketici konumundadır. Hastaların haklarının ihlali durumunda, bu Kanun'da belirtilen ayıplı hizmetin yeniden görülmesi, ayıp oranında bedelde indirim, hizmet sonucu ortaya çıkan eserin ücretsiz onarımı, sözleşmeden dönme gibi seçimlik hakları vardır. Aynı zamanda Türk Borçlar Kanunu'na göre tazminat da isteyebilirler.
Özet (Çeviri)
In the field of health, the most important personal rights are patient rights. Patient rights are mainly regulated with Patient Rights Regulation. The relationship between self-employed physician and patient is named as medicine contract, and the contract relationship between private hospital operator and patient is named as acceptance agreement to hospital. There is no contract relationship between the hospitals operated by state institutions and organizations and patients. The relationship between patient and doctor or patient and private hospital is generally subject to the articles of proxy agreement of Turkish Code of Obligations, and exceptionally subject to the articles of freelance contract. In the Patient Rights Regulation, the following rights come to the fore, such as“asking for medical care”,“asking for general information about herself/himself”,“not operationalizing any medical operation without any permission and approval”. According to the Law on the Protection ofConsumers numbered 6502, patients are at consumer position. When patients' rights are violated, patients have the alternative rights to ask for substitution of the defective service, forthe repair of the work serviced, to renege on the contract. Besides, they may demand for compensation according to Turkish Code of Obligations.