Çalışma hayatında emek: 1980 öncesi Türk edebiyatına yansımaları
Labor in working life: Reflections on previous Turkish literature 1980
  1. Tez No: 530331
  2. Yazar: BÜŞRA SOYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN KÜRŞAT ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Cumhuriyeti izleyen ilk yıllarda sanayileşmeye yönelik çabaların ve köyden kente göçlerin artması gibi durumların ve bu durumların doğurduğu sonuçların ardından, edebi eserlerde işçi sınıfına ve sorunlarına dair konular işlenmiştir. Ancak günümüz edebiyat dünyasında, işçi sınıfının kaleme alındığı eserlerin oldukça kısıtlı olduğu; işçilerin çalışma ve yaşam koşullarına yeterli düzeyde değinilmediği gözlemlenmektedir. Bu açıdan yapılan bir değerlendirmeyle, emek tarihinin bir parçası olacak olan günümüz edebiyat dünyasında; işçi sınıfının nasıl yer alması gerekliliği üzerine yapılacak yorum ve çıkarımların daha sağlıklı olabilmesi adına, Türkiye tarih sahnesindeki olay ve olguların edebi eserlere nasıl yansıdığının saptanması gerektiği düşünülmektedir. İşçilerin konu edindiği eserleri değerlendirebilmek için öncelikle tarihsellik içerisinde işçi sınıfında meydana gelen gelişmelerin araştırılması/incelemesi gerektirmektedir. Bu doğrultuda da çalışma kapsamında öncelikle emek tarihine bir pencere açılarak; 1980 öncesi Türkiye tarihinde işçi sınıfının nasıl süreçlerden geçtiğine değinilmiş; sonrasında Toplumcu Gerçekçi Edebiyat Akımı aracılığıyla dönemin atmosferini yansıtan edebi eserlerde, çalışma olgusunun nasıl işlendiği değerlendirmeye çalışılmıştır. Çalışmada bir veri kaynağı olarak kullanılan romanlar, konuları bakımından dört ana başlık altında; toprakta, fabrikada, madende ve denizde çalışma hayatı olmak üzere tasnif edilmiş ve işçi sınıfının sadece sayısal verilerle yansıtılmasından ziyade insana dair olanın da görünür kılınması amaçlanmıştır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada;“Tütün Zamanı / Zeliş”,“Eskici ve Oğulları”,“Bereketli Topraklar Üzerinde”,“Murtaza”,“Ölümün Ağzı”,“Afrodit Buhurdanında Bir Kadın”,“Deniz Gurbetçileri”ve“Aganta Burina Burinata”romanları aracılığıyla, ele alınan dönem içerisinde hem işçi sınıfında hem de toplumsal yapıda nasıl bir dönüşüm yaşandığı aktarılmaya çalışılmıştır. Değerlendirilen eserler aracılığıyla emek tarihine ilişkin aktarılan bilgilerdeki“insan gerçeğine”ulaşabilmiş ve dönemin çalışma hayatına tutulan aynada, tarih sahnesindeki işçilerin psikolojik ve sosyolojik görüntüsünü yansıtabilmek mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first years following the Republic of Turkey, the working class and about its problems were covered in the literary works consequences of the situation such as industrialization efforts and increment of immigration from country side to city centre and the results of these situations. However, in today's literature world, it is observed that the works about the working class is limited; the working and living condit ions of the workers are not adequately addressed . In this respect, how the events and facts on the stage of history in Turkey is considered as necessary to determine whether reflected in literary works for better comments and conclusions about how the working class should take place in today's literature world which is a part of labor with an assessment. In order to be able to evaluate the works that the workers are subject to, it is necessary to investigate / examine the developments in the working class. In this context, firstly, by opening a window to the history of labor; it is mentioned how the working class processed in the history of Turkey before 1980, after that it was tried to emphasize how working fact went on in literary works reflecting the atmosphere of the period through the Socialist Realistic Literary Movement. The novels used as a data source in the study were classified under four main titles; as working life in the soil, in the factory, in the mine and at sea, and it was aimed to visible about human rather than reflecting the working class with only numerical data. In this study being used a qualitative research method, it was tried to transfer a conversion in both working class and social structure in discussed term by way of“Tütün Zamanı / Zeliş”,“Eskici ve Oğulları”,“Bereketli Topraklar Üzerinde”,“Murtaza”,“Ölümün Ağzı”,“Afrodit Buhurdanında Bir Kadın”,“Deniz Gurbetçileri”ve“Aganta Burina Burinata”novels. It was possible to reach ''human reality'' in the knowledge narrated about labor history by favour of the evaluated works and represent psychological and sociological view of workers on the stage of history in the mirror of the working life of the period.