Preeklamptik hastalarda postpartum dönemde renal fonksiyon, proteinüri ve kan basıncı değişikliklerinin değerlendirilmesi
Postpartum changes of blood pressure levels, renal function and proteinuria in preeclamptic women
  1. Tez No: 530340
  2. Yazar: EBRU AYGÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE ANIK İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Preeklampsi, gebeliğin hipertansif hastalıklarından biridir. Tüm gebelerin yaklaşık %10'u tansiyonunu gebelik öncesine göre yüksek ölçer. Tüm gebeliklerin %2- %8'i de preeklampsi ile komplike olur (1). Preeklampsi değişen klinik özellikler gösteren ve multipl organları ilgilendiren bir hastalıktır. Preeklampsi ile komplike olan gebelerde akut böbrek hasarı görülebilir ve bu durum 1/3 oranında son dönem böbrek yetmezliğine ilerleyebilir (2). Preeklampsideki renal hasar, glomerüler endotelyozis ile ilgilidir. Bu da proteinüri ve böbrek fonksiyonlarında bozulma olarak olarak kliniğe yansımaktadır. Doğum sonrası tansiyon yüksekliğinin, proteinürinin ve böbrek fonksiyonlarının düzelmesi beklenir. Düzelmemesi halinde altta yatan böbrek hastalığı olup olmadığının ekarte edilmesi gerekir (2). Biz bu çalışmamızda preeklamptik gebelerin rutin olarak değerlendirilen tansiyon, proteinüri ve renal fonksiyonlarını, doğum öncesi ve postpartum 6. haftada sonuçlarının karşılastırılmasını planladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya eylül 2017 ile eylül 2018 arasında, Marmara Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüne başvuran veyapılan incelemeleri sonucunda ACOG kriterlerine göre preeklampsi tanısı alan 18 yaşından büyük, üçüncü trimesterde, tekil 50 gebe dahil edildi. Postpartum 6. haftada preeklamptik hastaların postpartum rutin kontrolleri sırasında hipertansiyon açısından tansiyon değerlendirilmesi ve rutin kan ve idrar tetkiklerinin sonuçları doğum öncesi sonuçlarla karşılaştırıldı. Bulgular: Preeklamptik gebe hastaların yaş ortalaması 29,26±7,15, ortalama gestasyonel hafta 35,6±2,82, ortalama VKİ 31,31±4,88 olarak hesaplandı. 50 preeklamptik hastanın 20 (%40)'sinde ağır preeklampsi bulguları mevcuttu. Postpartum 6. haftada sistolik ve diyastolik kan basıncındaki azalma istatistiksel olarak anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
Objective: Preeclampsia is one of the hypertensive disorders of pregnancy. Approximately 10% of all pregnant women measure their blood pressure higher than before pregnancy and 2% -8% of all pregnancies are complicated with preeclampsia (1). Preeclampsia is a disorder with varying clinical features and involving multiple organs. Acute kidney injury may be seen in pregnancy complicated with preeclampsia, and third of this could progress to end-stage renal failure (2). The renal involvement in preeclampsia comprises a glomerülar endotheliosis which is characterized by proteinuria and renal failure. After delivery, hypertension, proteinuria and renal function are expected to improve. If they don't resolve to normal, than it is necessary to rule out whether there is any underlying kidney disease or not (2). In this study we aimed to compare the blood pressure, proteinuria and renal functions of preeclamptic pregnancies before and six weeks after delivery. Materials and Methods: A total of 50 pregnant women aged 18 years and older in the third trimester who were diagnosed with preeclampsia according to ACOG criteria were included in the study. At postpartum 6th week, routine control of preeclamptic patients with blood pressure, routine blood and urine test assessments were made and the results were compared with the pre-delivery ones. Results: The mean age of the patients with preeclampsia was 29.26±7.15, the mean gestational week was 35.6±2.82 and the mean BMI was 31.31±4.88. Severe preeclampsia findings were present in 20 (40%) of 50 preeclamptic patients. The decrease in systolic and diastolic blood pressure at postpartum 6th week was statistically significant.