Flört süresinin bireylerin eş seçme önceliklerine ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the flooring periods of individual selection priorities
- Tez No: 530380
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFİ PARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Psikoloji, Sosyoloji, Family Planning, Psychology, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Evlilik insanoğlunun hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biridir. Birey, evlilik kararını vermesiyle birlikte alışkın olduğu ortamdan çok farklı bir ortama geçişi sağlar. Bu durum da maddi ve manevi birçok sorumluluk ve yükü beraberinde getirir. Kişilerin uzun süre flört yaşaması evlilik algıları ve eş seçimindeki kriterler konusunda fikir vermesi bakımından önemlidir. Bu bakımdan kişilerin evlilik öncesinde uzun süre flört dönemi yaşamış olması, kişilerin arasındaki ilişkiyi güçlendirmesinde yönlendirici olması açısından evlilik konusundaki algıları belirleme araştırmada temel problem olarak ele alınmıştır. Bu araştırmada uzun süreli flört yaşayan bireylerin evlilik algıları ve eş seçimlerini hangi etkenlere göre yaptıkları araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu İstanbul' da bulunan, uzun süreli flört yaşayan bireylerdir. Bu bağlamda yapılmış olan çalışmaya 323'ü kadın, 177'si erkek olmak üzere toplam 500 kişi katılmıştır. Araştırmada, araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ve 'Eş Seçmede Öncelikler Ölçme Aracı' kullanılmıştır. Verilerin analizinde yazılım programı kullanılarak betimsel analizler (frekans, yüzde, anlamlılık, ilişkisel tarama) yapılmıştır. Cinsiyetlerine göre katılımcıların evlilik tercihleri arasında anlamlı düzeyde farklılıklar bulunmuştur.Medeni durumlarına, flört sürelerine ve gelir düzeylerine bakıldığında katılımcıların evlilik tercihleri arasında anlamlı düzeyde farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Marriage is one of the most important turning points in human life. The individual gives a marriage decision and makes a very different transition from the one he is accustomed to. This situation brings with it a lot of material and spiritual responsibility and burden. Long-term flirting is important in terms of giving an idea about the marital perceptions and the criteria for selecting the spouse. In this respect, determining the perceptions of marriage in terms of having a long period of flirting before marriage and guiding the strengthening of the relationship between the people is considered as the main problem in the research. In this study, it was researched whether the individuals who have long term flirting have perceived their marriage perceptions and spouse choices according to the factors. The study group of the study is individuals living in Istanbul for a long time. In this context, a total of 500 people, 323 women, 177 men, participated in the study. In the research, a personal information form prepared by the researcher and 'Priority Measurement Measures for Peer Selection' were used. In the analysis of the data, descriptive analyzes (frequency, percentage, significance, relational scan) were performed using the software program.Significant differences were found among participants' marriage preferences by gender. When looking at marital status, dating time, and income levels, there were significant differences between participants' marriage preferences.