Küreselleşme ile yerel yönetim yapıları ve hizmetleri ilişkisi: Düzce Belediyesi örneği
Local government structures and services relationship with globalization: The regional municipality sample
- Tez No: 530404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, küreselleşmenin dünya üzerindeki yansımalarının yerel yönetim yapılarına ve bu yapıların sağladıkları hizmetlere, etkisininincelenmesidir. Çalışmada, küreselleşme ile birlikle gelen yenilikler; beklentilerin artması, yönetime katılma isteği, değer yargıları ile insanların tercihlerindeki önceliklerin değişmesi ve bu olguların yeni yönetim anlayışı ile teşkilat kültürlerine empoze edilmesinin elzemliği değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında, Türkiye'deki Kent Konseyleri'nin yapısı, işleyişi, demokrasiye etkisi, kamuoyundaki değeri ve meydana getirdiği algı gibi hususlar ileYerel Gündem 21 üzerinden teşkilatların yapıları ve erklerin etkinliğigibi sorunlar ele alınmıştır. Ulus devletlerin küreselleşme süreci ile olan etkileşimi, küreselleşme ve demokrasi kavramlarının birbirleri ile olan ilişkileri araştırılmıştır.Yerel yönetim yapılarından biri olan belediyelerin, küreselleşme kavramı ile entegrasyonunun kaçınılmaz olduğu ve bunun ne kadarını etkisi altına alıp dönüştürdüğü Düzce Belediyesi örneği üzerinden değerlendirilmiştir.Bu araştırma nitel bir araştırma olup, literatür taraması ile verilerin toplanmış; çözümlenerek yorumlanmıştır. Çalışmada küreselleşme sürecinin yapısal ve işlevsel anlamda yerel yönetim yapılarını olumlu etkilediği, kurumsal yapılarda ve işlevlerinde önemli değişimlerin gerçekleştiği Düzce Belediyesi örneği ile de ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the effects of globalization on the local government structures of the world and the services they provide. Innovation in working with globalization; it has been assessed that the increase in expectations, the desire to participate in the management, the change in the priorities of the values and preferences of the people, and the imposition of these cases to the organizational cultures with the new management concept. In the study, the City Councils structure in Turkey, functioning, effects on democracy, such as the structure and activity of the powers of organizations through the Local Agenda 21, with issues such as perceptions that bring value and occurs in public issues were discussed. The interaction of nation states with globalization process, globalization and democracy concepts have been researched. The municipalities which are one of the local government structures, the integration with the concept of globalization is inevitable and the extent to which these municipalities are affected and transformed has been evaluated through Düzce Municipality example. This research is a qualitative research; analyzed and interpreted. In the case of Düzce Municipality, where the process of globalization affects the local governments in a structurally and functionally meaningful manner, and the institutional structures and functions of the globalization process are changed, the case is also revealed.