Bölgesel güç Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkiler bağlamında göçmen politikası: Kurumlar ve uygulamalar
Immigration policy of regional power Turkey in the context of relations with European Union: Institutions and practices
  1. Tez No: 530408
  2. Yazar: MUHAMMET FURKAN SANCAKTUTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnsanlık tarihi boyunca var olan göç olgusu günümüzde uluslararası boyuta ulaşmış durumdadır. Göçün sebepleri ve sonuçları değerlendirildiğinde önemli sonuçlar doğuracağı, ülkeleri ekonomik, toplumsal ve siyasal olarak etkileyebilecekleri açıktır. Bu nedenle de ülkelerin bağımsız olarak göç politikalarını oluşturmaları pek mümkün görünmemektedir. Göç alan, göç veren ve transit ülke konumunda olan ülkeler, işbirliği yaparak göç politikalarına şekil vermektedirler. Bu çalışmada Türkiye'nin, son yıllarda bölgesinde etkin bir güç olmasının göç hareketlerine etkisi, Avrupa Birliği ile ilişkilerin göç politikalarına yansıması ve göç politikaları konusunda Türkiye'de ilgili kurumların çalışmaları ve uygulamaları değerlendirilmiştir. Geçiş ülkesi konumundan göç alan ülke konumuna gelen Bölgesel Güç Türkiye'nin göç politikası, AB müktesebatı çerçevesinde yeniden düzenlenmiştir. Bu kapsamda kurulan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile göç konusunda uzmanlaşma sağlanmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration that has existed throughout the history of mankind has reached an international dimension today. When the causes of migration and their results are evaluated, it is clear that they can affect countries economically, socially, and politically. Therefore, it does not appear to be possible for countries to independently establish immigration policies. Countries to and from which people migrate and those in the position of transit countries cooperate to shape their migration policies. In this study, the impact of Turkey's becoming an active power in the region in recent years on migration movements, the impact of relations with the European Union on migration policies, and the work and practices of relevant institutions in Turkey on migration policies have been examined. The migration policy of Turkey, which became an immigrant-receiving country rather than a transit country, was rearranged within the framework of the EU acquis. With the General Directorate of Migration Administration established within this context, it was aimed to specialize in migration.