Duchenne müsküler distrofili hastalarda yaşam kalitesi ve katılımın değerlendirilmesi
Assessment of quality of life and participation in patients with duchenne muscular dystrophy
- Tez No: 414825
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı; Duchenne Müsküler Distrofisi (DMD) tanısı olan hastalarda yaşam kalitesi ve katılım düzeyini değerlendirmektir. Çalışma Bakırköy Belediyesi'ne bağlı Atatürk Spor ve Yaşam Köyü Rehabilitasyon Birimi'nde izlenen araştırmaya katılmayı kabul eden 25 DMD'li hasta ile Mart-Temmuz 2015 tarihleri arasında yapıldı. Yaşam kalitesini değerlendirmek için“Kısa Form -36”(SF-36), katılım düzeyini değerlendirmek için“Craig Engel Değerlendirme ve Rapor Etme Tekniği-Kısa Form (CHART-SF)”, el ve el bileğinin aktivitesini değerlendirmek için“Duruöz El İndeksi (DHI)”kullanıldı. DMD'li hastalarda SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği sonuçlarına göre Fiziksel Sağlık (34,31 ±5,32) ve Mental Sağlık (49,95 ±10,54) düzeyleri iyi ve orta düzeyde, Duruöz El İndeksi'ne göre (55,2 ±19,12) el ve el bileği aktivitelerinin orta düzey üzerinde, CHART-SF değerlerine göre Fiziksel Bağımsızlık (61,12 ±14,22), Kognitif Bağımsızlık (55,16 ±29,52), Hareketlilik (64,64 ±17,87) ve Sosyal Uyum (81,78 ±23,11) boyutlarının orta ve iyi düzeyde olduğu; İş (12,12 ±19,32) boyutunun ise düşük düzeyde ortalamaya sahip olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine quality of life and participation levels of patients with Duchene Muscular Dystrophy (DMD). The study was performed on 25 volunteers with DMD who were followed at Bakırköy Municipality, Atatürk Spor ve Yaşam Köyü from March to July 2015. Quality of life was evaluated by Short-Form-36 (SF-36), participation level was evaluated by Craig Handicap Assessment and Rating Technique-Short Form (CHART-SF), hand and wrist functions were evaluated by Duruöz Hand Index. According to SF-36 levels Physical Health (34,31 ±5,32) and Mental Health (49,95 ±10,54) levels were from fair to good, Duruöz Hand Index revealed fair hand and wrist functions, CHART-SF revealed fair to good levels in Physical Independence (61,12 ±14,22),Cognitive Independence (55,16 ±29,52), Mobility (64,64 ±17,87) and Social Integration (81,78 ±23,11) items, whereas Occupation level (12,12 ±19,32) was low.