Sağlık sektöründe tele-tıp uygulamalarına ilişkin boyutlar: Sağlık hizmetinden yararlanan katılımcıların görüşlerine ilişkin bir araştırma
Dimensions on the tele-medicine applications in the health sector: A research on the views of participants benefit from health care services
  1. Tez No: 530471
  2. Yazar: İSMİHAN HOŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ülkemizde nüfus yoğunluğu düşük olmamakla birlikte bazı bölgelerde sosyo-ekonomik ve coğrafi koşullar nedeni ile yerleşim birimleri küçüktür. Dolayısıyla bunlara ilişkin sağlık hizmeti olanakları nüfusa oranla kısıtlı kalmaktadır. Bu kısıtlılıklar nedeniyle bireylerin sağlık hizmetlerinden yararlanma düzeyleri de bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Bireylere sunulan sağlık hizmetlerini aynı seviyeye ulaştırmak, tüm bireylere mümkün olduğunca hakkaniyete uygun sağlık hizmetlerinin dağılmasını sağlamak gelişen bilişim teknolojileri sayesinde, artık daha kolaydır. Bir ülkedeki sosyal refahın ve gelişmişlik düzeyinin en önemli göstergelerinden biri de sağlık sektöründe gösterdiği gelişmelerdir. Sağlıklı bireyler ve sağlıklı toplumlar oluşturabilmek için sağlık hizmetlerinin nitelik ve nicelik özellikleri birbiriyle ilişkilidir. Bu iki özelliği yeterli seviyede sağlamak ancak doğru ve tam bilgiye zamanında erişim ile gerçekleşebilmektedir. Ülkemizde 2003 yılından beri yaşanmakta olan sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında gelişen tele-tıp uygulamaları söz konusu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada, Muğla il merkezinde ki hastanelerden yararlanan katılımcıların Tele-tıp uygulamalarına bakış açıları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda 189 sağlık hizmeti yararlanıcısına anket yapılmış; Yaş basamaklarına göre tele-tıp uygulamalarının algılanmasının farklılık gösterdiği ve kronik hastalık sahibi olmayan katılımcıların internet üzerinden kronik hastalığı olanlara göre daha fazla araştırma yaptığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler :Tele-tıp, Sağlık Bilgi Sistemleri, Katılımcıların Görüşleri
Özet (Çeviri)
In our country, although the population density is not low, the settlements are small due to the socio-economic and geographical conditions in some regions. Therefore, health care facilities are limited compared to the population.Due to these insufficiencies the level of receiving health service of individuals varies from area to area. For the developing communication technology offering equal opportunities to all individuals has become easier. In a country, improvements on health service are one of the very important elements of the level of social well-being and prosperity. To have healthy individuals and so healthy communities the quantity and the quality of health service are related to each other. To provide these two elements at a sufficient level are only possible when reached to correct and complete information on time. In our country, the developing telemedicine practices under innovation in health project which is in practice since 2003 consist of my theses' subject. At this research, the institutional explanations and statistic analyses have been made to compose it in order to specify the individuals' aspects on telemedicine applications who received health service at the hospitals in the city centre of Mugla. In this respect, 189 health service beneficiaries were surveyed; It was found that the perception of tele-medicine applications differed according to age, and the participants who did not have chronic diseases had more research on internet than those with chronic diseases. Key Words : Telemedicine, Health information systems, participants' opinions