Kronik inflamatuvar deri hastalıklarında uyku kalitesi ve dermatoloji yaşam kalite indeksine etkisi
Sleep quality in chronic inflammatory skin diseases and the effect on the dermatology life quality index
  1. Tez No: 530473
  2. Yazar: SELEN TANER AKBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUHAN GÜNAŞTI TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Kronik inflamatuvar deri hastalıklarındaki kaşıntı gibi semptomlar, kişilerin uyku kalitesini ve bağlantılı olarak yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu çalışmada, kronik inflamatuvar deri hastalıklarında uyku kalitesini araştırmak, hastalığın ve hastalardaki kişisel özelliklerin uyku kalitesi ile ilişkilerini ve bu ilişkinin Dermatoloji Yaşam Kalite İndeksi üzerine etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Ocak 2018-Ağustos 2018 tarihleri arasında, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalında takip edilen 200 hasta dahil edildi. Hastalar sosyodemografik veri formu, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi, Dermatoloji Yaşam Kalite İndeksi ve Kaşıntı Şiddeti Görsel Analog Ölçeği anketlerini doldurdu. Bu ölçeklerden elde edilen sonuçlar, uyku kalitesine olan etkilerine göre karşılaştırıldı. Bulgular: Eksik verili hastalar dışlandıktan sonra kalan 195 hastanın 41'i atopik dermatit, 59'u kronik spontan ürtiker, 45'i liken planus ve 50'si psoriazis idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Symptoms such as pruritus in chronic inflammatory skin diseases reduce the quality of life and sleep quality of individuals. The aim of this study was to investigate sleep quality in chronic inflammatory skin diseases and to evaluate the relationship between sleep quality and personal characteristics of the patients and the disease, and the effects of this relationship on Dermatology Life Quality Index. Materials and Methods: In the study, 200 patients who were followed in the Department of Skin and Venereal Diseases of Çukurova University Medical Faculty between January 2018 and August 2018 were included. Patients completed the sociodemographic data form, Pittsburgh Sleep Quality Index, Dermatology Life Quality Index and Itching Severity Visual Analog Scale. The results obtained from these scales were compared according to their effects on sleep quality. Results: After the exclusion of the missing data, for the remaining 195 patients, 41 had atopic dermatitis, 59 had chronic spontaneous urticaria, 45 had lichen planus and 50 had psoriasis.