Remote management of smart devices through power lines
Güç şebekeleri aracılığıyla akıllı cihazların uzaktan yönetimi
- Tez No: 530474
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DAĞTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Cihazları birbirine bağlamaya yönelik muazzam ilgi“Nesnelerin İnterneti”veya IoT teriminin doğmasına yol açmıştır. O zamandan beri kullanıcıların ev aletlerini uzaktan kontrol, yönetim ve izlemesine, ve aynı yerdeki merkezi bi cihazın başka bir cihazı yönetmesine izin veren Akıllı Ev Sistemi ve Ev Otomasyonu sistemi sağlayan birçok uygulama geliştirildi. Akıllı cihazların geliştirilmesi bu teknolojiyi kaldırabilecek bataryaların geliştirilmesi ihtiyacını doğurdu. Bu türden bataryalar güç tasarrufu sağlamak ve cihaza uzun ömür kazandırmak için Lityum hücreleri kullanır. Yapılan çalışmalarda Lityum bataryalarını yanlış kullanmak bu hücrelere zarar vermeye yol açabilir. Aşırı şarz Lityum bataryaların bozulma sebeplerinden biridir, bir kısa devre bataryadaki güvenlik metotlarnı atlayıp bu metotların devreye geçmesini önleyebilir. Ayrıca birçok Akıllı Ev Sistemleri uygulamasında kullanılan Kablosuz Ağ (Wi-Fi) teknolojisinin biçok dezavantajı ve güvenlik problemi bulunmaktadır. Bu sorunlar Akıllı Ev Sistemlerini riske atmakta ve kullanımını güvenilmez kılmaktadır. Bu tezde cihazlardan veri almak ve vermek için Güç Hatları Haberleşmesi kullanan Akıllı Ev Sistemi tasarladık. Bu sistem düğüm bazlı çalışmakta ve her düğüm gereksinimine göre ev içine dağıtılmaktadır. Her düğüm farklı bir metod ve farklı bir kullanım sağlayabilir. Bütün düğümler birbiriyle güç hatları üzerinden haberleşir ve merkezi bir kontrol ünitesi düğümlerin düzgün çalıştığını garantiye almak için onların yönetimini ve izlenmesini sağlar. Biz elektrik prizini izleyen ve kontrol eden bir bir düğüm üzerinde yoğunlaşıyoruz. Bu prize Lityum bataryayı şarz edebilen bir şarz cihazı bağlıdır. Geliştirilen algoritma elektrik hattını izler ve elektriği ne zaman keseceğine karar verir böylelikler bataryaya aşırı sarzdan dolayı zarar gelmez. Gücü açma veya geri bağlama kararına birçok faktör etki eder. Bunlar çevreye ve güç hattından geçen xiiakıma bağlıdır. Bu algoritmayı etkileyecek bütün olasılıkları simüle eden bir tatbikat kiti geliştirildi.
Özet (Çeviri)
The tremendous demand for connecting devices to each other lead to the discovery of the term“Internet of Things”or IoT. Since then many more applications have been developed to provide Smart Home Systems and Home Automation Systems to make the users able to control, manage and monitor the home appliances remotely and to let a central device control another device at the same place. The development of smart devices led to the need for developing batteries that can handle such technology. These types of batteries use Lithium cells to save power and to provide the device with extended life duty. The studies show that abusing Lithium batteries can lead to damage to the cells. Overcharging is one of the reasons why Lithium batteries get damaged, a short circuit can bypass the safety methods inside the batteries and prevent them to work. Moreover, the Wi-Fi technology that is being used in many applications of Smart Home Systems has many disadvantages and security problems. These issues are compromising the Smart Home Systems, also make them unreliable to use. In this thesis, we developed a Smart Home System that uses the Power Line Communication to send and receive data from the appliances. It is node based; each node is distributed in the home depending on the need of each node. Each node can provide a different method and different type of usage. All the nodes communicate with each other through power lines, and a central controller will manage and monitor the nodes to make sure that they are working properly. We focus on developing a node that monitors and control an electrical socket. A charger connects to the socket to charge a Lithium battery. The developed algorithm will monitor the power line and determine when to cut the power off, so the battery will not be damaged by overcharging. Many factors will affect the decision of cutting the power off or reconnect it; this will depend on the environment and the current flow through the power line. A demonstration kit is developed to simulate all the possibilities that can affect this algorithm. The algorithm will monitor the flow, calculate the average of the current and keep records of these values. If the device starts to withdraw current more than the recorded average, that will indicate to a problem in the battery and cuts the power in the plug to prevent any farther damage in the device.