Explaining state decisions to label violent groups as 'terrorists'
Devletlerin şiddet yanlısı grupları terörist olarak addetme kararlarının açıklanması
- Tez No: 530486
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP OYA YEGEN MERTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tezde devletlerin ve uluslararası organizasyonların şiddet yanlısı grupları terörist olarak addetmelerinin terör gruplarının ve hedef aldıkları ülkelerin karakteristiklerine bağlı olarak değiştiğini tartışmaktayım. Öngördüğüm kadarıyla, bir grubun terörist olarak addedilme ihtimalini yükselten karakteristikler şunlardır: yüksek saldırı sayısı, sivilleri öldürülmek, dini bir kimliğe sahip olmak ve faaliyet göstermeye Amerika Birleşik Devletlerinin ilk terör listeni yayınladığı 1997'den sonra başlamış olmak. Grubun ismini etkileyen hedef ülke karakteristiklerinin şunlar olduğunu varsaydım: hedef ülkenin yönetim şekli, hedef ülkenin coğrafik konumu, belirleyici devletin hedef ülke ile olan ittifak ve ticaret bağları. Bu öngörüleri ölçmek için yeni bir veri seti oluşturdum ve 1909 ve 2017 yılları arasındaki 528 terörist grup üzerine bir doğrusal regresyon analizi yürüttüm. Avusturalya, Kanada, Hindistan, Rusya, Birleşik Krallık, Birleşik Devletler, Türkiye, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler 'in resmi terörist grup listesini inceledim. Ulaştığım esas sonuç; grubun dini kimliğinin, saldırı sayısının ve kurbanların profillerinin bütün belirleyici devletlerin kararlarını etkiliyor olduğudur. Ayrıca farklı belirleyici devletler ve uluslararası organizasyonlar arasındaki bir takım farklılıkları da raporladım.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I argue that states and international organizations' designations of violent groups as terrorist organizations vary depending on the characteristics of terrorist organizations themselves and the countries they target. I predict that the following group characteristics increase the chances of being labeled as a terrorist: inflicting a higher number of attacks, killing civilians, having a religious identity and beginning to operate after 1997, the year that the United States for the first time published a terrorist organizations list. I also hypothesize that the following target country characteristics influence a group's label: regime type of the target state, geographical region of the target state, designator's trade and alliance ties to the target state. To test these predictions, I compile a new dataset and conduct linear regression analysis on 528 terrorist groups from 1909 to 2017. I analyze the official“terrorist organization”lists of Australia, Canada, India, Russia, the United Kingdom, the United States, Turkey, European Union and United Nations. My main finding is that a group's religious identity, number of attacks and victims' profile influence the decisions of all designator states. I also report a number of differences among different designator states and international organizations.