Güneş enerjisiyle desteklenmiş LiBr-H2O soğurmalı iklimlendirme sistemi
Solar assisted air conditioning system with LiBr-H2O absorption
- Tez No: 5306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MECİT SİVRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
II GÜNEŞ ENERJİSİYLE DESTEKLENMİŞ LiBr-H20 SO?URMALI İKL İMLENDİRME SİSTEMİ (Yüksek Lisans Tezi) Talât AYDIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1988 ÜZ Bu çalışmada Güneş Enerjisiyle Desteklenmiş LiBr-H~0 Soğurmalı İklimlendirme Sistemi; Adana, Ankara ve İzmir iklimleri için çeşitli işletme parametrelerinin geniş bir değişim aralığında bilgisayarda simülasyon metotları kullanılarak incelenmiştir. Böylece iklim de da hil olmak üzere çeşitli parametrelerin sistem performansı ve birim yük için gerekli toplayıcı alanı üzerine yaptığı etkiler araştırıl mıştır. İlk olarak soğurucusu ile ayırıcısı arasında ısı değiştirici si olan LiBr-hLO soğurmalı çevriminin analizi yapılmıştır. Çevrimin performansı ile dolaşım oranı hesaplanmış; ayırıcı, soğurucu, yoğuş- turucu ve buharlaştırıcı sıcaklıklarındaki değişimin performans ve dolaşım oranı üzerindeki etkileri incelenmiştir. İkinci aşamada, uy gulanması düşünülen Güneş Enerjisiyle Desteklenmiş LiBr-hLO Soğurmalı İklimlendirme Sistemi Adana, Ankara ve İzmir İklimleri için analiz edilmiştir. Analiz edilen bütün işletme şartlarında maksimum sistem performansı buharlaştırıcı sıcaklığı 10 ( C), soğurucu sıcaklığı 30, yoğuşturucu sıcaklığı 40 ve ayırıcı sıcaklığı 66 iken elde edilmiştir. Elde edilen bu maksimum sistem performans değerleri Adana, Ankara ve İzmir iklimlerinde sırasıyla 0.244, 0.241 ve 0.262 olmuştur. Bu ille rimizde birim soğutma için gerekli toplayıcı alanı ise (çift camlı, seçici yüzeyli düz toplayıcı olarak) yine aynı sırayla Adana 'da 9.7 (m ), Ankara'da 9.0 ve İzmir'de 8.4 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SOLAR ASSISTED AIR CONDITIONING SYSTEM. WITH LiBr-H20 ABSORPTION (M.Sc. Thesis) Talât AYDIN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1988 ABSTRACT In this paper, solar assisted air conditioning system with LiBr-H~0 absorption has been studied for climates of Adana, Ankara and İzmir by using computerized simulation methods in a wide range of various operational parameters. Effects of various parameters, including climate, on system performance and required collector area per unit load have been investigated. First of all, an analysis of a LiBr-H“0 absorption cycle having a heat exchanger between its absorber and separator has been made. The cycle performance and the circulation rate have been calculated and also, effects of the variations in temperatures of separator, absorber, condenser and evaporator on the performance and circulation rate have been reviewed. In the second stage, a solar assisted air conditioning system with LiBr-H”0 absorption which is thought to be applicable in future, has been analyzed for the climates of Adana, Ankara and İzmir. Of all analyzed operational conditions, maximum system performance has been obtained at an evaporator temperature of 10 ( C), absorber temperature of 3D, condenser temperature of 40 and separator temperature of 66. These maximum system performance values have been 0.244, 0.241 and 0.262 for climates of Adana, Ankara and İzmir respectively. In these cities, required collector area (of a double- glazed flat collector with selective surface) per unit cooling capacity have been found as 9.7, 9.0 and 8.4 (m ) respectively.