Analysis of survival among top industrial firms in Turkey
Türkiye'deki en büyük sanayi firmalarında sağkalım analizi
- Tez No: 530522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZAK ATİYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu makalede Türkiye'deki en büyük sanayi firmalarının İSO listesindeki sağkalımını incelendi ve hangi firma özelliklerinin sağkalıma olumlu ve olumsuz etkisi olduğuna bakıldı. Karlılık, çalışanların sayısı, verimlilik, ihracatçılık durumu, firmanın hangi iş ağına bağlı olduğu, hangi sanayi odasına bağlı olduğu gibi firma özelliklerini incelerek, Türkiye'deki en büyük bin firmayı takip ettik. Çalışan sayısının yüksek olmasının, verimlilik ve karlılığın daha yüksek olmasının, sanayi merkezlerindeki odalara bağlı olmalarının,“laik”sanayi ağlarına bağlı olmalarının bir firmanın sağkalımı ile istatiktiksel olarak anlamlı ve olumlu bir ilişkisi olduğunu bulduk.
Özet (Çeviri)
This paper looks at the survival among the top firms in Turkey and analyses which company specific attributes are correlated with survival. Looking at the company specific attributes such as profitability, number of employees, productivity, exporter status, which industry or network a firm belongs to and where it operates, the paper aimed to get a picture of the top thousand firms in Turkey over a period of 35 years. We found that having a higher number of employees, higher productivity, and higher profitability (with one exception), operating out of a major industrial center, as well as belonging to a secular network were all correlated in a statistically significant way with continued survival among the top firms.